Bağlantıda kalın

Sergi

Deniz Demirel INSIDE Sergisi

24 Mart- 14 Nisan tarihleri arasında Caddebostan’da bulunan Kaş Sanat Galerisi, küratörlüğünü Buse Ferruhpur’un üstlendiği, sanatçı Deniz Demirel’in “INSIDE” adlı solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Organik nesneler ile tasarım ve rastlantısallık ilişkisini sanat nesnesinden daha çok doğaya atfederek, vanitas ruhunu izleyiciyle buluşturan sergi, ziyaretçilerine vahşi doğada bulunmuş gerçek örnekler ile soyut izlenimler yolculuğu yaratan bir kapı aralıyor.

Sanatçı eserleri için düşüncelerini şöyle dile getiriyor:
Benim için vahşi doğa, içinde olduğum büyük bir yapboz oyunu. Heykellerimde denizden gelenlerle, dağlarda yaşamış olanları birleştirdim. Kendimce bu yapbozu tamamlayarak tinsel bir yolculuk adına başka bir kapıdan içeri girdim…

Demirel, üzerine yoğunlaştığı kavramını vahşi doğanın insan üzerindeki tinsel etkileri başlığı altında inceliyor. Sanatçı heykellerinin üretimini doğadan kendi topladığı hayvan kemikleri ve diğer organik nesneler ile gerçekleştirmekte ve heykellerinin yapım sürecinde karşılaştığı anları ve tanıklıklarını çektiği fotoğraflar ile estetik bir anlayışta belgelemektedir.

 

Deniz Demirel
1984, İstanbul doğumludur. Eğitimini İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü, Plastik Sanatlar branşında tamamlamıştır. İstanbul’daki yaşamında, ehlileşmiş şehir hayatından tatmin olmadığı kanısına varmasının ardından, Assos Antik Kenti’nde bulunan taş evine yerleşerek kendisine bir atölye inşa eder ve üretimlerine burada başlar. Önceleri kağıt üzerine farklı malzemeleri deneyimleyerek boyutlu çizimler yaparken, daha sonra tamamen 3 boyutlu çalışmalar üretmeye yönelir ve heykellerini icra eder. Vahşi doğa tutkunu ve kemik koleksiyoncusu olan genç sanatçı, işlerini yalnızca organik malzemeler ile icra etmektedir.

Sergi 24 Mart 18:30 açılış tarihi olmak üzere 14 Nisan 2018 tarihine kadar pazar günleri hariç 11:00-18:30 saatleri arasında Kaş Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Yorumlar