Bağlantıda kalın

Genel

Depo'da Açık Masa İştirak Programı

Tütün Deposu’nda gerçekleştirilen Açık Masa İştirak Programı serisinin 21 Aralık’taki oturumunda iki yeni masa kuruluyor: Kader Kısmet Atölyesi ve Kültürel Aracılar…

Kadınların Dayanışmacı Üretimi: Kader Kısmet Atölyesi

Neşe Ozan
Davetlisi: İlhan Sayın

Kader Kısmet Atölyesi, geçim için evde ortaklaşa elişi yapan bir dayanışma grubudur. Grup, mahallenin yıkımından hayatı etkilenen Sulukuleli kadınlar ve onlarla dayanışan aktivistler tarafından kuruldu. Kumaş üzerine elle baskı tekniklerini öğrenen grup üyeleri, emeklerini birleştirerek, zorlaşan yeni hayat koşullarının üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Bu grupta bilen bilmeyene öğretiyor, birbirini destekliyor. Birarada çalışmaktan doğan güzellik herkese çok iyi geliyor… Kader Kısmet Atölyesi, kalıcılığı ve kendi ayakları üzerinde durmayı dayanışmada arayan bir yerel deneyim olarak yoluna devam ediyor.

Kültürel Aracılar

Erdoğan Yıldız
Davetlileri: Ece Sarıyüz, Fevzican Abacıoğlu

Gülsuyu Gülensu Mahalleleri Maltepe’de 2004 yılından bu yana dönem dönem “Kentsel Dönüşüm” süreci ile uğraşan üniversiteler, ilçe belediyesi, aktivist gruplar, platform vd. kurumlarla çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışmalar içinde belki de en özgün olanı “Kültürel Aracılar” olmuştur. Kısaca periferide kültür kendini nasıl ifade ediyor sorusundan yola çıkan Kültürel Aracılar mahallede bir mekanda dönem dönem yaratıcı mimarlık, sanat performansları ve söyleşilerle 2 yıla yakın bir çalışma yürütmüştür. Gözlemler öyle gösteriyor ki; mahalleleri savunma araçlarında bilinen anlamın dışında başka türlü “Barikat” ların da mümkün olabileceğini düşündürmüştür.

 

Etkinlik Mekanı:

Depo (Tütün Deposu)

Yorumlar