Bağlantıda kalın

Devlet Tiyatroları'nın festivallerine kalite belgesi

Devlet Tiyatroları’nın (DT) iki uluslararası festivali, Avrupa Festivaller Birliği tarafından EFFE kalite belgesine değer bulundu.

DT Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Avrupa Festivaller Birliğinin “Avrupa için Festivaller, Festivaller için Avrupa” projesi kapsamında, “Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali” ve “Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” kalite belgesi kazandı.

Devlet Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik, Türk tiyatrosunun lokomotifi sayılabilecek DT’nin, ülkenin tüm bölgelerinde gerçekleştirdiği uluslararası festivallerle marka kalitesini her geçen gün geliştirdiğini belirtti.

DT’nin 1949’dan bu yana biriktirdiği mesleki deneyim ve yaratıcı unsurları artık dünya ölçeğinde başarıya taşıdığına işaret eden Birecik, bu başarının Devlet Tiyatroları’nın samimi emeği ve seyircisine duyduğu saygının sonucu olduğunu kaydetti.

PROJE HAKKINDA
Binlerce başvurunun yapıldığı “Avrupa için Festivaller, Festivaller için Avrupa” projesi kapsamında, 31 ülkeden 761 festival kalite belgesine layık görüldü.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosunun katkılarıyla hazırlanan projenin değerlendirme aşamasında, sanata bağlılık, toplumsal katılım, uluslararası ve evrensel bakış açısı kriterleri aranıyor. Ayrıca yeni bir uluslararası festival platformu oluşturulması, vatandaşlar ve profesyonellerin festivallere kolayca erişimi amaçlanıyor.

Projeyle, dünya çapındaki izleyicilerin, seçilen festivallere yönelik en doğru ve güncel bilgiye kolayca ulaşması da sağlanıyor.

Yorumlar