Güncel

Digitürk, Şili’deki ‘Hayır’ı anlatan ‘No’yu yayından kaldırdı

NO-de-Pablo-Larrain-min

Digitürk bu ayın başında yayına soktuğu Şili’deki referandumu anlatan, yönetmenliğini Pablo Larraín’in yapmış olduğu ‘No’ filmini yayından kaldırdı.

Şili’de 1973’te yaptığı darbeyle iktidara gelen Augusto Pinochet’nin sekiz yıl daha iktidarda kalıp kalmayacağını belirlemek için 1988 yılında bir referanduma gidilmiş, muhalifler, devlet televizyonunda kendilerine ayrılan 15 dakikada yaptıkları ‘Hayır’ kampanyasıyla, ‘Evet’in önüne set çekmişti. Bu başarılı kampanya, yönetmen Pablo Larraín’in 2013’te vizyona giren ‘No’ filmine de konu olmuştu.

Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker bugünkü yazısında, 5 Şubat’ta ‘dilediğin zaman’ uygulamasıyla platforma eklenen filmin 16 Şubat’ta yayından kaldırıldığını belirtti.

Toker, firmanın konuyla ilgili bir açıklama yapmadığını vurgularken filmin kaldırılma sebebi olarak iki seçeneği kaleme aldı: “Dün Digitürk’te ‘No’yu izlemek isteyenler, filmi bulamıyordu. ‘Dilediğin Zaman’ listesinde, artık ‘No’ görünmüyordu. Şirketi arayan aboneler, filmin perşembe günü kaldırıldığını öğrendi…

Bence iki seçenek var: Ya ülkeyi yönetenler, Katarlı şirket mülkiyetindeki Digitürk’e ‘Ne yaptığınızın farkında mısınız?’ diyerek filmi kaldırmasını rica (!) etti. Ya da Digitürk, büyük yayın gruplarının ilkelerinden ilham alarak, farkındalık geliştirmeye karar verdi. Ve sinema filmi bile olsa, anlamı ‘Hayır’ olduğu için ‘No’nun tarafsız yayıncılık ilkesine aykırı düşeceğine karar verdi. Ve filmin parasal getirisinden vazgeçti.”

Kaynak: Cumhuriyet

Yorumlar

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı
ataşehir escort