Bağlantıda kalın

Genel

Dilbağ Tokay-Emine Serdaroğlu Konseri

Bu akşam Notre Dome de Sion Gösteri Salonu‘nda Dilbağ Tokay ve Emine Serdaroğlu viyolonsel-piyano ikilisinin konseri saat 19:30’dan itibaren izlenebilir…

Renkli programları ve özgün yorumlarıyla geniş bir izleyici kitlesinin beğenisini kazanan Dilbağ Tokay ve Emine Serdaroğlu, CelloPianoDuo (viyolonsel-piyano ikilisi) olarak çalışmalarına 1998 yılında başlamış. Şimdiye kadar İstanbul’un önde gelen salonlarında pek çok konser veren ikili, 2011-2012 konser sezonunda İstanbul’da Süreyya Operası, Borusan Müzik Evi, Pera Müzesi ve Fulya Sanat Konser Salonu’nda verdikleri, farklı programlardan oluşan tematik konserleriyle, izleyicilerden ve müzik eleştirmenlerinden olumlu övgüler almış.

İkili, yurt içinde Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Antakya, Gaziantep, Kars, Adıyaman, Ayvalık ve Bodrum’da, yurt dışında İsveç, Almanya, Fransa, İtalya, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde konserler vermiş ve festivallere katılmış. Sanatçılar, İtalya ve Almanya’da katıldıkları uluslararası müzik akademilerinde viyolonselist Frieder Berthold, Niels Ullner ve piyanist Carlo Levi Minzi, Ratko Delorko, Paul Trein ve Carl Ponten ile çalışma olanağı bulmuşlar.

Klasik repertuvarın yanı sıra modern yapıtlar, danslar, tangolar ve Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan geniş bir repertuvara sahip olan ikili, Lutoslawski’nin “Grave” ve Hasan Uçarsu’nun “Elif Dedim Be Dedim” adlı eserlerinin İstanbul’daki ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiş, Almanya’da düzenlenen Oda Müziği Festivali’nin açılış konserinde ise orkestra eşliğinde besteci P. Trein’in “Old English Landscapes: Surrey” adlı eserinin ilk seslendirilişini gerçekleştirmişler. İkilinin, TRT2, NTV BRT Kıbrıs ve YoyomTV tarafından gerçekleştirilmiş konser kayıtları, TRT Televizyonu, TRT1 ve TRT3 Radyosu ile yapılmış programları bulunmakta.

•    J.E. Galliard Sonat Sol Majör (R. Salmon)
Lento-Allegro, Andate teneramente, Allegro spiritioso
•    F. Couperin Pièces en Concert
Prélude, Sicilienne, La Tromba, Plainte, Air de Diable

•    F. Couperin Pastorale (G. Cassado)
•    C. Debussy Sonat Re Minör
Prologue, Sérénade et Final

—Ara —

•    J. Massenet Méditation de Thaïs
•    G. Fauré Élégie Op. 24
Papillons Op. 77

•    E. Lalo Chants Russes (L. Fournier)
•    M. Ravel Pavane Pour Une Infante Défunte (M. Maréchal)
•    C. Saint-Saens Allegro Appassionato

Dilbağ Tokay

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Devlet Konservatuvarında Prof. Reşit Erzin’le başladığı viyolonsel eğitimini, 2008 yılında yine aynı konservatuvarın Sanatta Yeterlik programından mezun olarak tamamladı.

Çeşitli uzmanlık kurslarında Mikhail Khomitzer, Niels Ullner, Frieder Berthold ve Alexander Rudin ile çalışan Tokay, şimdiye dek yurt içinde pek çok şehirde ve yurt dışında İsveç,Almanya, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Pakistan, Suriye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde; solo, piyanolu, oda müziği ve orkestra eşliğinde konserler verdi.

ECUME kapsamında Suriye’de Şam’da ve İstanbul’da Pera Uluslararası Müzik Festivali çerçevesinde master class’lar verdi. Bulgaristan’da Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması’na jüri üyesi olarak davet edildi. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Camerata Saygun Orkestrasında görev aldı.

Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yardımcı doçent olarak eğitim vermekte olan Dilbağ Tokay’ın eğitmen olarak aldığı ödüller arasında, 2006 yılında Hırvatistan da 6. Uluslararası Antonio Janigro Viyolonsel Yarışması’nda “En Başarılı Hoca Ödülü” , 2007 yılında Bulgaristan’da 7. Uluslararası Alman ve Avusturya Müziği Yarışması’nda “Yüksek Eğitmen Ödülü”, 2007 yılında İtalya’da 17. Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nda “Hocalık Erdem Ödülü”, 2010 yılında ise Andante Dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Müzik Eğitmeni” ödülleri yer almakta.

Emine Serdaroğlu

Piyano eğitimine Prof. Ersin Onay ile başlayan Serdaroğlu, yoluna Fuat Türkay ve Prof. Cana Gürmen ile devam etti. Illinois Wesleyan Üniversitesi Müzik Bölümüne burslu olarak kabul edildi ve lisans eğitimi süresince piyano çalışmalarını Prof. Dr. Mark Hansen ile sürdürdü. Yüksek derece ile mezun olduktan sonra, Austin Texas Üniversitesinde Prof. Dr. William Race ile piyano ve piyano pedagojisi dallarında yüksek lisans yaptı. Ayrıca, Lala Margulis, Igor Kipnis, Rita Sloan, Ratko Derlorko ve Andrey Diev gibi eğitmen ve yorumcular ile çalışma olanağı buldu. Daha sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Genel Müzikoloji Bölümünde doktora çalışmalarını tamamladı ve doktor unvanını kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İsveç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İstanbul ve Ankara’da resitaller verdi. Solo piyano çalışmalarının yanı sıra pek çok şan sanatçısı ve farklı enstrüman sanatçılarıyla ile oda müziği çalışmaları yaptı. Serdaroğlu, 1998 yılından bu yana Dilbağ Tokay ile viyolonsel-piyano ikilisi olarak yurt içi ve yurt dışında düzenli olarak konser vermekte.

Emine Serdaroğlu, 1997 yılından beri öğretim görevlisi olarak Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde eğitim vermekte ve 2008 yılından bu yana da Bölüm Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ayrıca, Türk bestecileri ve piyano pedagojisi alanında araştırma çalışmalarına devam ederek, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen konferanslara aktif olarak katılmakta.


Daha Büyük Görüntüle

Yorumlar