Bağlantıda kalın

Dildilian Kardeşlerin Objektifinden…

Anadolu’da 20. yüzyıl başında yaşanan karanlık bir döneme ışık tutan “Bir Ermeni Ailesinin Yitik Geçmişine Tanıklıklar: Dildilian Kardeşlerin Objektifinden” sergisi, 26 Nisan – 8 Haziran 2013 tarihleri arasında Depo’da…

Sergi yaşamlarını Sivas, Merzifon ve Samsun yöresinde fotoğrafçılık yaparak sürdüren Dildilian Ailesi’nin öyküsünü konu ediyor. 1872-1923 yılları arasına tarihlenen öykünün arka planında dünyayı yerle bir eden savaş ve artık enkaza dönüşmüş bir imparatorluk var. Öykünün merkezinde ise bu enkazın altında ezilen, acı çeken ve yok olan bir ulus yatıyor.

Dildilian Ailesi’nin fotoğraf arşivinden ve aile üyelerinin anlatılarından oluşan sergi, Ermenilerin binlerce yıldır yaşadıkları topraklardan şiddet yoluyla silinmesiyle sonuçlanan sancılı bir süreci, tehcir ve onun yıkıcı sonuçlarını ele alıyor. Ancak belki bundan daha da önemlisi, Anadolulu Ermenilerin o dönemde eğitim, kültür ve ticaret alanında kaydettikleri kazanımları işaret ediyor ve Anadolu’nun aslında neleri, nasıl yitirdiğini gözler önüne seriyor.

Öykünün katmanları arasında gizlenen sayısız küçük ayrıntı bize o dönemin yaşantısına dair eşsiz ipuçları sunuyor. 19. yüzyılda Sivas yöresinde sıradan bir aile evinin dekorasyonundan, düğün sofrasındaki yiyeceklere, nüfusu sadece 28 bin olan küçük bir Anadolu kazasındaki kolejin öğretim programından, 7.000 hayvan ve bitki türünü barındıran müzesine, kunduracı dükkanının vitrininden fotoğraf stüdyosundaki malzemelere, insanlar, eşyalar ve yaşam ritüelleri bu sergide bir bir sahneye çıkıyor.

Armen T. Marsoobian ile işbirliği içinde hazırlanan serginin metinlerin yeniden yazımını Anna Turay, sergi tasarımını ise Kirkor Sahakoğlu yapmış.

Panel: 26 Nisan Cuma, 18:30

“Yitik Ermeni Geçmişini Yeniden Tahayyül Etmek: Kamusal Söylemde Belleğin Rolü”
Konuşmacılar: Armen T. Marsoobian, Arsinée Khanjian, Ayşe Gül Altınay
Moderatör: Salpi Ghazarian
(Panel dili İngilizcedir.)

Adres: Depo
Lüleci Hendek Caddesi No:12, 34425 Tophane, İstanbul

Yorumlar