Bağlantıda kalın

DİSK'te İlk Kadın Genel Sekreter

DİSK Olağanüstü Genel Kurulu’nda ilk kez bir kadın aday, Arzu Çerkezoğlu Genel Sekreterliğe seçildi. Oylamada, Kani Beko da Genel Başkanlığı kazandı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) olağanüstü genel kurulda Arzu Çerkezoğlu 181 delegenin oyunu alarak Genel Sekreterliğe seçildi.

Beşiktaş’taki Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan DİSK Olağanüstü Genel Kurulu’nda 354 delegenin 280’inin oyunu alan Kani Beko da Genel Başkan oldu.

DİSK Yönetim Kurulu üyeliklerine de Alaattin Sarı, Ergün Tavşanoğlu, Metin Ebetürk, Celal Ovat ve Muzaffer Subaşı getirildi.

Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu genel kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“AKP iktidarının gerek içerde, gerekse dışarda yönetme krizi yaşadığı bir dönemde genel kurulumuzu yapıyoruz. Bizim DİSK’teki hiçbir sendikayla sorunumuz yok, hepsini geçmişiyle ve DİSK’i yaratan özellikleriyle sahipleniyoruz.”

“DİSK’in tarihi Türkiye işçi sınıfının tarihidir, DİSK’in tarihi bu mücadelenin tarihidir. Bu örgütün içinde kendimizle bir mücadelemiz olamaz, bizim mücadelemiz sermayeye karşıdır, sermayenin tüm doğrudan ve dolaylı araçlarına karşıdır.”

“Biz 10 bin üyemizin tanınmamasına karşı mücadele veriyoruz, noterden yapılmış ve bakanlığa gönderilmiş 10 bin üyemiz siyasi iktidar tarafından tanınmıyor. Biz siyasi iktidara karşı, sermayeye karşı, taşeron patronuna karşı bir varlık mücadelesi yürütüyoruz.”

Çerkezoğlu, adaylığının “kadın” olması yönüyle ön plana çıkarıldığına da değindiği konuşmasında, “Ben kadınım, ama ben önce yoldaşınızım. Adaylığım kadın temsiliyeti üzerinden değerlendirilmemeli” ifadelerini kullandı.

Kani Beko da oylama öncesi yaptığı konuşmada çözüm sürecine değindi:

“Bildiğiniz gibi, Kürt sorununda barışçı çözüm arayışlarının ön plana çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreç işçi sınıfı ve emekçi halkların ortak iradesiyle gerçek bir barışa dönüşebilecektir.”

Sendikal hareketin içinden geçtiği dönemin yeni bir dönem olduğunu belirten Beko, “eski dönemin karakteristiği sendikalı çalışma ise, yeni dönemin karakteristiği sendikasız çalışma olmaktadır” dedi.

“Bu dönemde birincisi, karşımızda duran özgütsüzleştirme politikalarına karşı hangi yöntemlerle ve nasıl bir sendikal mücadele yürüteceğimizi belirleyerek yola koyulmak; ikincisi kadro yetiştirme işini planlamak ve uygulamaya başlamak ve üçüncüsü de kamu kurumlarıyla ilişkileri yeniden düzenlemek gerekiyor. Bunları bu dönemin öncelikli işleri olarak birlikte ele almayı öneriyoruz.”

Kaynak: BİA Haber Merkezi – İstanbul

Yorumlar