Bağlantıda kalın

Doğan Paksoy

Ressam, galeri sahibi, resim eksperi, koleksiyoner, dergici ve sanat fuarları organizatörü olarak tanınan Doğan Paksoy, 1955 yılında Ceyhan’da doğar. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamlar. 1976-1981 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde okur.

1984 yılında yine ressam olan ağabeyi Şahin Paksoy ile Teşvikiye Sanat Galerisi’ni kurarlar. Uzun süredir sanat dergisi yayınlamakta olan Paksoy, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Art-Marketing dersi verir.

Genellikle figüratif çalışan Doğan Paksoy, etrafında gördüğü olayları, insanları ve hayatı yansıttığı eserlerinde kendi yorumlarını da katarak özgün çalışmalar yaratıyor. Resim yüzeyi üzerinde dağılan bulutsu bir renk dekoru içinde figürün işlevsel katkısını temel alarak; grup figürlerinde toplum yaşamının insan ilişkilerine getirdiği boyutları görsel bir kompoziyonla bütünleştirir. Cinsellik ve kadın konusu, Doğan Paksoy’un eserlerinde güncel ve olağan konumlar düzeyinde, gözlemsel bir saptama noktasında önem taşımakta; içeriksel bir yaklaşım modeli oluşturmaktadır.

Sanatçı ayrıca 1999 yılında kurucu başkanlığını kendisinin yaptığı Sanat Galericileri Derneği’ni on iki galeri sahibiyle birlikte kurar.

Yorumlar