Bağlantıda kalın

Sergi

“Doğanın içinde bir yaşam mı, doğa ile savaşan kentler mi?”

Geliri Türk Böbrek Vakfı’na bağışlanacak olan ve Hasan Pehlevan, Ahmet Duru, Mehmet Çimen, Mehmet Ali Boran, Semih Zeki ile Gökhan Balkan’ın yer alacağı karma sergi “Katmanlar”, 12-28 Nisan tarihleri arasında 42 Maslak Art!SPACE’te ziyaret edilebilecek. Nisa Taşyar Özkan ve Duygu Enül’ün küratörlüğündeki sergi, metropolde doğa ve sanatın görünümlerini ele alıyor.

Yüzyıllar sonra, insanların bugün içinde sıkıştığı yapılardan geriye bir hafriyat yığını kalacağına, ancak yaşamı ve sanatı birlikte sunarsa yapıların anlam kazanacağına inanan sanatçılar, kültürü yozlaştıran yapıların, yüzyıllar sonra sanat eseri olarak sergilenecek oluşunu eleştiriyor. Yaşam alanlarının insanların paylaşım ve kültürlerini yaşattıkları alanlar olduğuna dikkat çeken “Katmanlar” sergisi, yaşamı sanat ile zenginleştirmemiz; sanat ve doğa ile iç içe olmamız gerektiğine vurgu yapıyor. Sıkıştırılmış, sanatın yer almadığı yapıların zamanla aile içi bağların kopuşuna ve yalnız bir yaşama sebep verdiği ifade edilirken, doğa ve kent kavramını insan hayatındaki önemine değiniliyor.

28 Nisan’a kadar sürecek olan sergide, sanatçılar “Zaman, mekan ve insan… Geçmiş, şimdi ve gelecek… Dün, bugün ve yarın… Üretim ve tüketim… Hiçbiri de birbirinden bağımsız olarak düşünülemeyecek kavramlar. Ve hepsi de üst üste konulduğunda bir katman oluşturur” diyerek zıtlıkların oluşturduğu bütünü arıyor.

“Doğanın içinde bir yaşam mı, doğa ile savaşan kentler mi?” ikilemi üzerinde hareket eden Katmanlar sergisinde yer alan sanatçılar, insanoğlunun tarihsel gelişim sürecini, sosyo-politik çerçevede ele alıyor.

Adres: 42 Maslak Art!SPACE – Maslak Mah., Ahi Evran Cd. No:6 D:3, 34398 Sarıyer/İstanbul

Yorumlar