Bağlantıda kalın

Genel

Dünyevi Hikayeler

Fotoğraf sanatının önemli isimlerinden Sadık Demiröz “Dünyevi Hikayeler” adlı fotoğraf sergisi ile 20 Ocak – 20 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fotoğraf Galerisi‘nde izleyicilerle buluşuyor. Sanatçı bu sergisinde manipülasyon tekniği ile fotoğrafın nesnel gerçekliğini kullanarak ürettiği eserlerle gerçeklik kavramlarını sorguluyor.

Dünyevi Hikayeler
Gerçeküstü görüntüler elde etmek için, hayatın yansıması diyebileceğimiz “fotoğrafik gerçekliği” bir malzeme olarak kullanıyorum. Benim anlayışıma göre, fotoğrafik görüntüler, yaşamda yaptığım bağlantılar, tecrübe kazandığım birliktelikler ve yaşadığım ilişkilerimin bir görsel kolleksiyonudur. Fotoğraf görsel olarak, bilinçli ya da bilinç dışı, karmaşık, soyut ve düşünsel kavramları ifade edebilir. Surrealism, Popart, Postmodernism, gibi sanat akımları, Marsel Dushamp, Andy Warhol, Starn Twins, Joel Peter Witkin, Mehmet Siyah Kalem, Yunus Emre gibi sanatçılar benim gelişim sürecime büyük etkileri olmuştur. Benim sanatsal görüşüm insan tecrübelerini vurgular. İlgili ya da ilgisiz görüntüleri katmanlar oluşturarak birleştirmek zihnimde var olan soyut gerçekleri oluşturmama olanak sağlar. Fotoğraflarımı yalnızlık ve izolasyon duygularını ifade etmek için kullanırım. Ayrıca konunun mizahi ya da üzücü taraflarını da göstermeye çalışırım.

Fotoğraf hayatın gerçeklerini bir ayna gibi yansıtabilir fakat unutmayalım ki keşfedeceğimiz kendi dünyamız bildiğimiz bize öğretilen gerçeklerden daha gerçek olabilir.

Sadık Demiröz
1969 yılında Balıkesir’de doğan Demiröz, ilk orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra 1995 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi grafik bölümünden mezun oldu ve aynı bölümde üğretim elemanı olarak çalışmaya başladı. 1997 yılında Amerika’dan kazandığı bursla Savannah College of Art and Design’da fotoğraf dalında M.F.A. (Master of Fine Arts) yaptı. Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği kurucularından olan Sadik Demiröz birçok özel ve resmi fotoğraf projelerinde yer aldı. Çalışmaları 30’dan fazla ülkede bianeller, festivaller, fotoğraf günleri gibi çeşitli etkinliklerde sergilendi. Eserleri resmi ve özel koleksiyonlarda bulunan Demiroz düzenli yayınlarda makaleler yazdı, sempozyum ve panellerde konuşmacı olarak yer aldı, fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulundu.

1999 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından Artist of F.I.A.P. ünvanıyla ödüllendirildi. Aynı yıl Photographic Society of America tarafından “Two Star Exhibitor” ünvanı verildi. 200’den fazla ulusal ve uluslararası ödül aldı.

Ödüllerinden bazıları:
1996 Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü – Cumhuriyet Gazetesi, Türkiye
9. Devlet Fotoğraf Sergisi Başarı Ödülü- Kültür Bakanlığı, Türkiye
Gaudi Medal – 39. Gaudi Medal- İspanya

7 kişisel sergi açmış olan Demiröz evli ve iki çocuk babası. Halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmekte ve fotoğraf dersleri vermekte.

Yorumlar