Bağlantıda kalın

Genel

Edebiyat ve İntihar

“Kendimi sana doğru savuracağım, yenilmeksizin, ve boyun eğmeden, ey ölüm!”
Virginia Woolf

“Kolay sanmıştım ilk düşündüğümde, oysa alçakgönüllülük istiyor son adım, kendini beğenmişlik değil.”
 Cesare Pavese

“Maskelerinizi kuşanıp yalanlarınızı çoğaltın, hepiniz mezarısınız kendinizin…”
Nilgün Marmara

“Aşkın küçük sandalı, hayat ırmağının akıntısına kafa tutabilir mi! Dayanamayıp parçalandı işte sonunda…”
V. Mayakovski

“Gözlerimi geleceğe kapayıp, geçmişi unutmak istiyorum.”
Sadık Hidayet

“Yazık! Her şey ölecek demek ben ölürsem!”
Gerard De Nerval…

Adem Eyüp Yılmaz, intihar eden yazar ve şairlerin kısa biyografilerini Edebiyat ve İntihar adlı kitabında topladı. Stefan Zweig, Virginia Woolf, Mayakovski, Sadullah Paşa, Beşir Fuad, Nilgün Marmara gibi 55 ismin son mektup ve şiirleri, onları intihara götüren sebeplerin ipuçlarını veriyor. Edebiyatçıları intihara sürükleyen en büyük yıkım ise savaşlar.

Ölüm ve yaşam! Peki neden kendi istekleriyle hayata veda eder, sanatçılar, yazarlar, şairler, yeryüzüne tanıklık edenler, iz bırakanlar? Kalemin, fırçanın veya notaların artık duygularını ifade etmekte yetersiz kaldığını mı düşünürler? İntihar geride kalanlara nasıl bir acı verir?
Adem Eyüp Yılmaz, Edebiyat ve İntihar adlı eserinde, MÖ 580 yılından başlayarak günümüze kadar edebiyatçıların intiharını inceliyor. Heinrich Von Kleist, Vincent Van Gogh, Stefan Zweig, Virginia Woolf, Walter Benjamin, Marina İvanovna Tsvetayeva, Vladimir Vladimiroviç Mayakovski, Sergey Aleksandrovich Yesenin ve Cesare Pavese gibi dünya edebiyatının önemli isimlerinin yer aldığı kitapta Türk yazar ve şairleri de var: Sadullah Paşa, Beşir Fuad, Şakir Efendi, Tokadizade Şekib, Halil Nihat Boztepe, Metin Akbaş, İlhami Çiçek, Soysal Ekinci, Nilgün Marmara, Hüseyin Alacatlı ve Yavuz Çetin…

İntihardan arda kalan en trajik belge, şüphesiz ki intihar mektubudur. Bu kitabın en etkileyici yanı ise, yazar ve şairlerin intihardan önce yazdıkları mektup ve şiirlerin yer aldığı sayfalar. Yazar ve şairlerin son satırları adeta yaşama son tanıklıkları gibi…

“İyi bir ölüm en güzel yaşamdır.” der şair Johann Christian Günthers. Rus şair Sergey Yesenin ise son şiirinde “Şu yaşamda yeni bir şey değil ki ölüm, Ama pek öyle yeni sayılmaz yaşamak da.” diye seslenir hayata. Ressam Van Gogh, göğsüne kurşun sıkmadan birkaç yıl önce yazdığı  mektupta “Yaşadığım korkunç bunalımı yenebilsem, kendi kendime yinelediğim, çevreden işittiğim ayıplamaları üstümden atabilsem, gerçek bir gelişmeye ulaştırabilecek fırsatı, gücü bulabilsem ve bulduğum yolda azimle ilerleyebilsem…” der.

Virginia Woolf, Sussex’te, ceplerine taş doldurup Ouse ırmağına bırakır yaşamı. Virginia Woolf, kocasına bıraktığı mektupta “Senin yaşamını berbat etmeye devam edemem. Yapabileceğim en doğru şeyi yapıyorum.” diyordu.

Türkiye’de  son 10 yıl içinde sekiz yazar ve şair intihar eder. Şair Kaan İnce şiirlerini yayımlamak için geldiği İstanbul’da, henüz 22 yaşında iken yaşamına kendi isteğiyle son verir. Veda mektubunda “intihar edecekmiş gibi sıkarak, düşük boynuna asılı sonbaharı” diyen İnce’nin şiir kitapları ise ölümünden sonra basılır. Aynı şekilde şair Hüseyin Alacatlı’nın kitabı da ölümünden sonra yayımlanır.

Adem Eyüp Yılmaz’ın hazırladığı Edebiyat ve İntihar kitabı, edebiyatçıları intihara götüren sebepler hakkında ipuçları veriyor ve onları intihara sürükleyen en büyük yıkımın ise savaşlar olduğunu vurguluyor.

Kitabı Online Satın Al

En güzel hediye kitaptır!

Yorumlar