Bağlantıda kalın

Ekin Saçlıoğlu, Çukur Sergisi

Ekin Saçlıoğlu’nun “Çukur” isimli kişisel sergisi 22 Kasım-15 Aralık 2012 tarihleri arasında X-ist’te gezilebilecek…

X-ist’teki 5. kişisel sergisinde Saçlıoğlu bu sergisini kendi evinin yolunda bulunan bir çukur üzerine kuruyor. Hergün yanından geçtiği bu çukur, gün geçtikçe keyifli kurmaca dünyaları ve gerçeğe dair korkuları kapsayarak tüm çukurları içine alan büyük bir çukur hikayesine dönüşür.

Sanatçının çukura dair hayal ve düşünceleri, depremde oluşan bir yarıktan, fantastik yeraltı kentlerine; birdenbire beliriveren bir obruktan, tehlikeli bir belediye çukuruna; kazılarda bulunan antik definelerden, yine kazılarda bulunan kimliksiz cesetlere kadar zengin bir çeşitlilik gösteriyor.

Yeraltı kentlerinde yaşayan ilginç varlıkların düşü, belediye çukurunda can vermenin gerçekliğiyle sarsılırken, yandan geçen kedinin çukura düşmesine dair duyulan endişe ise, aynı kedinin dünyanın çekirdeğine yapacağı yolculuğun hayali ile hafiflemiş oluyor.

Çalışmalarında , çukurun imgesel temsili değil; çukur üzerine düşünmenin, onunla duygusal ve zihinsel bir hesaplaşmanın varlığını yansıtıyor. Tuval resimleri de, kağıt yapıtlar da, üç boyutlu objeler de bu büyük ve çok katmanlı çukurun etrafında dönüyor.

Eserlerin kiminde fantazi, kiminde mesaj fikrinden uzak bir sosyal eleştiri ve korkulu yeraltı dünyası gerçeği ile karşılaşılıyor. Ekin Saçlıoğlu’nun “görünen ve onun ardındakiler”e olan merakı bu sergisinde de varlığını korumaya devam ediyor.

Çukur sergisinde, hologram mozaiklerden, gerçekliğinden şüphe edilemeyecek yapay hayvan iskeletlerinden, yapay sanılan ama gerçek hayvan kafa taslarından, olmayan bir uygarlıktan geriye kalan paralardan, bir kaç gazete kupüründen, dev resimlerden ve mini desenlerden oluşan, kurgu – gerçek ikiliğinden doğmuş bir dünya yansıyor.

Adres: Abdi İpekçi Cad. Kaşıkçıoğlu Apt. No: 42 D: 2 Nişantaşı / İstanbul

Yorumlar