Bağlantıda kalın

Eleanor Friedberger'in yeni albümü: New View

Eleanor Friedberger’in albümü New View: Küçük mutluluklar için küçük bir albüm…

Pop-rock emektarlarının üçüncü ve uzun soluklu, zorunluluktan sıyrılmış bir üretim olma özelliğini içeriğinde barındıran bir albüm olma niteliğinde New View…

The Verge’den Jameson Cox’a göre, Eleanor Friedberger tecrübeye dayalı spesifik şarkı sözleri yazıyor. Öyle ki sizi kot cekete tutkun edecek kadar diyor ve ekliyor; “Onun müziği ile biraz zaman harcamak sizin için kaçınılmaz olacak, Friedberger’ın şarkılarını bir şekilde hayatınıza taşıyacaksınız. Karşımıza ilk çıktığı solo albümü 2011′ in Last Summer’ıydı… New York’a gitmeden önce önceki tek düşüncem, Friedberger’ın son on yılın en heyecan verici şehirlerinden biri olan New York’a ithafen yazdığı şarkısı “Roosevelt İsland”ı yerinde dinlemekti. New York şarkısı olan Roosevelt İsland’ın akışında, fazlasıyla cool ve terelli arkadaşıyla beraber bir miktar uyarıcı madde kullandıktan sonra, şehrin yukarı kısmından başlayarak bindikleri trene gelişleri ve geçtikleri her yerin göz kamaştırıcıligi var.

Friedberger’in anlatımına göre büyülendikleri bu şehir dışında başka herhangi bir yerin onları bu kadar heyecanlandirabilecegine ihtimal vermiyorlar bile… Elbette ki New York için yazılmış bu şarkı, tüm gününüzü tren gezileriyle geçirip aheste aheste dolaşmakla ilgili değil sadece. Şarkının gençlikle de canlı kaldığını düşünüyor Cox ve devam ediyor; “Bir miktar alkol alıp Manhattan’a ilk adımlarımı atarken dinledim bu şarkıyı, aklımdan bu sefer geçen de, şehrin her köşesinde beni yeni hayatlarin beklediğiydi.”

Friedberger’in son albümü olan New View, Furnaces’in dağılmasından sonraki üçüncü çıkardığı albüm. Fiery Furnaces öncesinde indie-rock tarzı müzik yapan bir gruptu ve grup olarak çıkardıkları bu albümlerin hiçbirinin Last Summer kadar hırslı ve sürükleyici olmadıklarından bahsediyor Cox en önemlisi de Friedberger’ın kendi solo albümü olmasının yanısıra romantizm ve sosyal anksiyeteden kazılıp çıkartılmış olduğunu, New View ”ın Eleanor’a dünyayla olan ilişkilerinde yol gösterici rol oynadığını belirtiyor.

Bu şarkılar,zarif olduğu kadar etkili şarkılardır… Friedberger, iyi bir şarkıcı daha iyi de bir yazardır. Friedberger’ın şarkılarında gönül rahatlığıyla kendisini zariflige açmasıyla ilgili bir problemi yoktur vurgusu yapıyor Cox. Last Summer ve Personal Record isimli çalışmaları Friedberger’ı ara sıra tekdüzelikten alıkoyup süratli ve ateşli şarkılar yazmaya ve bu şarkılarda da tek kişilik rol oynamaya itiyor. Bunun bir örneğini “Stare at the sun” isimli şarkısında bulabilirsiniz. Cox bu şarkıyla ilgili olarak “Bindiğim taksinin arka koltuğunda tv ekranını kapatmış ve tek nefeste telefonumdan kitap okuyormuş hissi veren bir şarkıdır.” diyor…

Friedberger New View albümünde daha çok alto vokaline ağırlık vermiş, vokalini tekrar eden hatırlatıcı satırlar üzerine yoğunlaşmıştır. Arabanın, bir ağacın yanından hızla geçmesi yerine hatırda kalıcı sözler olmasını tercih etmiştir… Albümdeki “En tatlı kız” isimli şarkıyı en güçlü ve dokunaklı şarkısı olarak görüyoruz,kabul etmek yerine tavsiye verip danışmanlık yaptığı şarkılarından biridir.

Sözleri ise:
“Kalbi kırık tatlı kız,
Benim de ağlamamam için ağlamayı kes…” diyor ve bir kaç şarkı sonra “en çok bilinen şeylerin arasında, güzelliğin yalnız kalıyor” diye ısrar ediyor.

Bu şarkısının ismi de ” All known things”( bilinen tüm şeyler). Şarkıyla ilgili olarak “romantizmin tatlı fotoğrafı”yorumu da yapabiliriz. Romantizmle beraber eğlenceli bir kısmı da var ayrıca şarkının; Friedberger’in “ikizim olmasına rağmen, bunu farkedemedim” sözlerinin geçtiği kısmıdır. Friedberger’in sesi tam anlamıyla şarkının merkezine oturmuş durumda. Tam olarak New York’un kalbinde canlı bir yayın şeklinde dinleyebileceğimiz ayni zamanda da konversiyonal bölümleri de bulunan bir şarkı. Özellikle, “Filmi görmüş müydün? Basında filmle ilgili çok fazla haber var” sözlerinin geçtiği “Open Season” isimli şarkısında kendinizi bu soruya pat diye cevap verecekmiş gibi hissedebilirsiniz.

Oscar görme yolunda mücadele ederken New View’ın iyiye gittiğini görüyoruz. Bu şarkılar sizi hayattan çekip almayacak tam tersine gökyüzü çizgisini görmenizi sağlayacak, ilişkinizin yürümedigine karar verdiginizde; şarkılar anında başka ahbaplar bulacak size, işe gitmeden önce alnınızdan öpen, bir bardak şarabı bölüştüğünüz arkadaşlar.

Bu, küçük mutluluklar için küçük bir albüm ve Friedberger bunu biliyor. Guardian’da verdiği bir röportajda diyor ki: “Hayatı yolunda olan yetişkin bir kadın sıkıcılığını şarkılardaki soundlarda bulabileceksiniz” ve ekliyor: “Kulağa acınası gelmek istemiyorsanız bunu yapmak zorunda değilsiniz. Bu kadar kolay olduğunu düşünüyorum”

Yorumlar