Bağlantıda kalın

Genel

Elsa Triolet

Louis Aragon‘un “Mutlu Aşk Yoktur” ve “Elsa’nın Gözleri” şiirlerini kendisi için yazdığı Elsa Triolet, 1896 yılında Moskova’da doğmuştur. Anne müzik öğretmeni ve baba da avukat olduğu için mükemmel bir eğitim alır. Çok güzel piyano çalar, Almanca ve İngilizce’yi çok iyi konuşur. Moskova Mimari Fakültesi’ni bitirir.

Şiire duyduğu sevgiden dolayı Mayakovsky ile tanışır. Bu görüşmeler sonucunda Mayakovsky kardeşi Liliya Brik’e aşık olur ve evlenirler. Elsa ise Rus İç Savaşı dolayısıyla burda bulunan Fransız subay Andre Triolet ile evlenir ve Fransa’ya yerleşir. Mayakovsky ve diğer Rus şairlerinin şiirlerini Fransızca’ya çevirerek Avrupa’da tanınmalarını sağlar. Bu arada kötü giden evliliğini de bitirir.

1920’de Victor Shklovsky, Tahiti seyahatinin detaylarını anlattığı mektuplarını Mamsim Gorki’ye gösterir. Gorki bunları yazan kişinin yazarlığı düşünmesi gerektiğini söyler. Böylece 1925 yılında Tahiti’de adlı kitabını çıkarır. Elsa Triolet 1928’de Louis Aragon ile tanışır. 42 yıl süren mutlu bir evlilikleri olur.

Aragon‘u Fransız Komünist Partisi’ne girmesi konusunda etkiler. Birlikte Fransız anti-faşist hareketinde yer alırlar. 1937’de yayınlanan İyi Akşamlar Thérèse adlı romanıyla adından söz ettirmeye başlar. Alman işgali sırasında, 1943’te yayınlanan Beyaz At kitabı çok beğenilir ve Elsa Triolet ismi daha çok tanınır.

Albert Camus “Beyaz At” kitabıyla ilgili şu yorumu yapmıştır: “Şaşkınlık verici bir yetenekler bütünü olan bu kitaptan, sürekli bir fişek şenliği seyretmiş duygusuyla ayrılıyor insan…”

1941’de Direnme Hareketi’nin doğurduğu Ulusal Yazarlar Komitesi’nin Onursal Başkanlığı’nı yapar. Elsa Triolet 1944 yılında Fransız edebiyatının en önemli ödülü olan Goncourt ödülünü kazandı. Bu ödülü kazanan ilk kadın olmuştur. Rus fütüristlerinin izinden giden Triolet, böylece yazım özelliklerini kaybetmeden Fransız hayatını da yazdıklarına kattığı eserler yazar.

1945’te “İlk Namus Lekesi 200 Franka Mal Oldu” romanıyla Goncourt; 1957’de “Yabancılar Buluşması” ile Kardeşlik Ödülü alır. Son romanı, Gün Doğarken Bülbül Susar 1970 yılında yayımlanır. Çok sonraları oldukça başarılı bulunan bu kitabı, yaşamını topluca değerlendirdiği, gözden geçirdiği ve yaşam üzerine derin gözlemlerle dolu bir romandır.

Bu başarılarına rağmen uzun süre Aragon ve Mayakovsky’nin gölgesinde kalır ve düz yazıdaki ustalığı, kendine has üslubu görmezden gelinir. Kendi hayatından kesitleri “Mahrem Yazılar” kitabında olduğu gibi, genç bir Rus kızının çarlığın baskısından kaçıp Paris’in bohem yaşantısına uzanan edebiyat ve politik tartışmaları açıkça paylaşmaktan çekinmemiştir. Kaderin Oyunları, Bir Bencilliğin Günlüğü ve Değinmeler yazarın diğer kitaplarıdır.

Elsa Triolet 1970 yılında 73 yaşında Moulin de Saint-Arnoult’da kalp krizi sonucunda hayatını kaybeder.

Yorumlar