Bağlantıda kalın

Emin Turan, Güneşin Kökleri

Emin Turan’ın Güneşin Kökleri isimli kişisel sergisi 12 Şubat – 5 Mart 2013 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Renklerin ön planda olduğu resimlerinde Emin Turan, figür ve kompozisyonlarındaki ustalığını kullanarak resmin metafizik evrenini yeniden yorumluyor.  Özgün dili ve cesur fırçasıyla, daha önceki sergilerinde karşılaştığımız eleştirel tavrını sürdürüyor. Sanatçı, bakışı öznenin hiyerarşisinden kopararak çıktığı bu yeni serüvenine izleyiciyi de davet ediyor.

Bir bakışın öznesinin nesnesi ile beraber kurulduğunun farkında olan üçüncü göz, ressamın gözü, bakışın tarihini yorumlayarak onun tarihinin sürekliliğini, dolayısıyla kırılmalarını yorumlayabilme yeteneği kazanır, yani tarihsel özne olur ve metafiziği aşıp resmettiği bakışta hakikate dönüşür. Bu yüzden ‘Güneşin Kökleri‘dir serginin adı, ya da bakışı mümkün kılan tek metafiziğin, ışığın kültürel fiziği.” Yasin Yıldırım

Emin Turan 1979 yılında Çanakkale’de doğdu. 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2007 yılında yüksek lisansını tamamlayan sanatçı, halen aynı üniversitede doktorasına devam ediyor. ‘Güneşin Kökleri’ sanatçının Evin Sanat Galerisi’ndeki beşinci kişisel sergisi. Emin Turan İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Adres: Evin Sanat Galerisi
Büyük Bebek Deresi Sokak No : 13 Bebek 34342 İstanbul 

Yorumlar