Bağlantıda kalın

Sinema

Emir Kusturica

1954’te Yugoslavya’da Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da doğan Emir Kusturica, müzisyenlik, senaristlik, oyunculuk ve yapımcılık da yapan Sırp yönetmendir.

Babası gazeteci annesi de mahkeme katibi olan Emir Kusturica verdiği bir röportajda babasının kendisini bir Sırp kabul ettiğini ve ateist olduğunu söyler.

Emir Kusturica sinema eğitimini Çekoslovakya’da Prag sinema okulunda (FAMU) tamamlar. 1973’ten başlayarak önce kısa filmler, sonra Saraybosna televizyonu için televizyon filmleri çeker. İlk filmi olan 1981 yapımı “Dolly Bell’i Hatırlıyor musun?” ile büyük başarı yakalar. Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film Altın Aslan’ını alan bu filmden sonra, Kusturica’nın neredeyse tüm filmleri birer ödül alır.

İkinci filmi olan “Babam İş Gezisinde” (1985) Cannes Festivali’nde Altın Palmiye ödülü alır. 1989 yılında çevirdiği üçüncü filmi ‘Çingeneler Zamanı’ ise Kusturica’nın uluslararası ününe ün katar ve ona Cannes Festivali en iyi yönetmen ödülünü kazandırır.

Emir Kusturica daha sonra yanına değişmez görüntü yönetmeni Vilco Filac’ı ve bestecisi Goran Bregovic’i de alarak Amerika’ya gider. Goran Bregovic, Kusturica filmlerinden birkaçının müziklerini yapar. Bunların arasında Time of the Gypsies, Arizona Dream, ve Underground bulunuyor.

Amerika’da çektiği “Arizona Dream” (1993), yönetmenin herhangi bir festivalden büyük ödülle dönemeyen ilk filmi olsa da, 1993 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı’yı ve Özel Jüri Ödülü’nü almayı başarır. Bu film, çevrildiği ülke Amerika’da gösterime bile giremezken, Avrupa’da büyük ilgi görür ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşır.

1995 yapımı “Underground” (Yeraltı) ise Cannes Festivali’nde bir bomba gibi patlar ve Kusturica’ya ikinci Altın Palmiye’sini kazandırır. 1998 yapımı ‘Black Cat White Cat’ (Kara Kedi Ak Kedi) ise aynı yıl Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan’ı alır.

Günümüzün en büyük görüntü yaratıcılarından biri, hatta kendi kuşağı içinde birincisi olan Emir Kusturica, sinemasal görüntü denen ve artık en iyi, en etkili örneklerinin geçmişte kaldığı düşünülen bir alanda, son derece etkileyici bir görsellik yaratarak büyük başarı kazanr.
Çingenelerin yaşamını konu alan filmlerinde hiçbir oyunculuk deneyimi olmayan çingenelere önemli roller vermesiyle de dikkat çeker. Çingenelerin renkli yaşamını ve özgürlüğünü filmlerine büyük bir başarıyla, bazen traji-komik olaylarla yansıtır.

1988 yılında Columbia Üniversitesi’nde yönetmenlik dersleri vermeye başlayan Kusturica, bir süre Emir Kusturica & No Smoking Orchestra adlı grupta bas gitar çalar. No Smoking 1999 yılında, Universal firmasından Unza Unza Time isimli bir albüm çıkarır. Albümün kliplerinden birini de yöneten Kusturica grupla uluslararası turnelere çıkar.

2001’de belgesel film yapmaya başlayan Kusturica 1986’dan beri gitar çaldığı çingene tekno-rock grubu “No Smoking” orkestrasının turnelerinde yaşadıklarını anlattığı “Super 8 Stories” ile Chicago Uluslararası Film Festivali’nde  En İyi Belgesel Film dalında  Gümüş Plaket  kazanır.  Life is a Miracle  (2004) ise Cannes Film Festivali’nin yarışma filmleri arasında yer alır.

Filmleri:
. Dolly Bell’i Hatırlıyor musun?, 1981
. Babam İş Gezisinde, 1985
. Çingeneler Zamanı, 1989
. Arizona Dream – Arizona Rüyası, 1993
. Underground – Yeraltı, 1995
. Black Cat White Cat – Kara Kedi Ak Kedi, 1998
. Super 8 Stories – Süper 8 Öyküleri, 2001
. Life is a Miracle – Hayat bir Mucizedir, 2004
. Zavet – Bana Söz Ver, 2007

Görev aldığı yapımlar:
. Havana’da 7 Gün, 7 días en La Habana / 7 Days In Havana, 2012, Oyuncu
. Elveda, Laffaire Farewell, 2009, Oyuncu
. Maradona by Kusturica, 2008, Yönetmen, Senarist, Oyuncu
. Bana Söz Ver, Promets Moi – Zavet , 2007, Yönetmen, Senarist, Yapımcı
. Gizemli Yolculuk, Viaggio Segreto – Secret Journey, 2006, Oyuncu
. Görünmez Çocuklar, All the Invisible Children , 2005, Yönetmen
. Bir Mucizedir Yaşamak, Life is a Miracle, 2004, Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Müzik
. Bir Mucizedir Yaşamak, Hungry Heart, 2004, Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Müzik
. Süper 8 Hikayeleri, Super 8 Stories , 2001, Yönetmen, Oyuncu
. Kara Kedi Ak Kedi, Crna macka, beli macor, 1998, Yönetmen, Senarist
. Yeraltı , Underground, 1995, Yönetmen, Senarist
. Çingeneler Zamanı, Time of the Gypsies , 1988, Yönetmen, Senarist
. Babam İş Gezisinde, Otac na sluzbenom putu, 1985, Yönetmen
. Dolly Belli Hatırlıyor Musun?, Sjecas Li Se Dolly Bell ? / Do You Remember Dolly Bell? , 1981, Yönetmen, Senarist

Yorumlar