Bağlantıda kalın

Enver Gökçe

Enver Gökçe 1920 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin Çit köyünde doğar. 8 yaşındayken ailece Ankara’ya göç ederler. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okur. 1948’de mezun olur.

Enver Gökçe 1951’de İstanbul Kadırga Öğrenci Yurdu’nda yöneticilik yaparken Türkiye Komünist Partisi davasından tutuklanır ve 6 yıl cezaevinde yatar. 1957 yılında cezaevinden çıktıktan sonra da iki yıl Çorum’da sürgün yaşar. Bu gözaltılar ve tutuklamalar sürecinde Yusuf ile Balaban Destanı (şiir/destan), Usta Nazar (masal), Şehzade ve Üç Turunçları (masal), Dünya Masal ve Efsaneleri (çeviri) ile birlikte birçok şiiri kaybolur.

1960 yılından sonra Ankara’da çeşitli gazetelerde düzeltmenlik ve bağımsız yazarlık yapar. 1963-1966 yılları arasında İstanbul’da Yurtlar Müdürlüğü’nde görev alır. 1966 yılından sonra sağlık sorunları nedeniyle doğduğu köye döner ve uzun yıllar kentlerden uzak yaşar. 1977 yılında tedavi amacıyla Bulgaristan’a gider. Döndükten sonra Ankara’ya yerleşerek çevirmenlik işleriyle uğraşır.

Bir çok halk öyküsünü, masalını ve Dede Korkut Masalları’nı derleyerek edebiyatımıza kazandıran Enver Gökçe, 1940 kuşağı toplumsalcı şairleri arasında serbest nazımdan ve Garip’ten uzak kendine özgü bir şiir tarzıyla yazar. Şiirinde yetiştiği çevrenin dil özelliklerini, halk deyişlerini kullanarak toplumsal düzenin yozluklarını ve acılı insanları konu alır.

Enver Gökçe 19 Kasım 1981’de Ankara’da hayatını kaybeder.

Şiir Kitapları:

• Dost Dost İlle Kavga (1973)
• Panzerler Üstümüze Kalkar (1977)
• Şiirler (1982-ölümünden sonra)

Yorumlar