Bağlantıda kalın

Genel

Erdoğan Zümrütoğlu, "Kozmetik Şiddet"

Erdoğan Zümrütoğlu‘nun “Kozmetik Şiddet” isimli kişisel sergisi 6 Aralık 2012 – 12 Ocak 2013 tarihleri arasında The Empire Project Galerisi’nde gezilebilecek…

Sergi Tanıtımı:

“Erdoğan Zümrütoğlu’nu ayrıcalıklı ve ayrıksı yapan en önemli şey, resimlerinde beliren kuvvetler. Bunlar, hem resmin plastik dilinde ifadesini bulan kuvvetler, hem de dünyayı resimle kavrarken resmin plastiğine giren dünyanın kuvvetleri. “Kuvvetleri duyularımızla, şiddetle ve bir anda kavrıyoruz. Erdoğan Zümrütoğlu Türk resminde yeni bir şey yapıyor. Kuvvetin boyutları, şiddeti ve hareketi üzerine düşünüyor. O resimle düşünürken biz resmi duyularımızla kavrıyoruz.” Resmin görevi de görünür olmayan kuvvetleri görünür kılmak değil midir?

Kuvvet, güç, kimi zaman hayati bir enerji kimi zamansa “şiddet” olarak ortaya çıkar. Şiddetin gündelik hayatımızın sıradanlığı içerisine gömülü hale geldiği, o yüzden görünmezleştiği bir zamanda yaşıyoruz. Hatta yanı başımızda cereyan eden şiddet, görsellik, tasarım, arınma, haz gibi mekanizmalarla medya tarafından kozmetik müdahalelerle estetikleştirilip onayımıza sunuluyor. Kanıksıyoruz, etikten arınıp kozmetik şiddetin suç ortakları haline geliyoruz.

Zümrütoğlu’nun resimlerinde görünür hale gelen kuvvetler gerilimi, şiddet, etik ve kozmetik arasındaki gerilimin ta kendisi. Şiddet bu resimlerin konusu değil, plastik dili ve “kuvvetleri resmeden” bu dilin yaptığı, dünyamızın şiddetini kozmetik süsünden arındırıp suçun etikle yüzleşmesine fırsat tanımaktan başka bir şey değil…”

Adres:
Sıraselviler Cad. No: 10 Kat: 1 D: 4 Taksim / Beyoğlu, İstanbul

Yorumlar