Bağlantıda kalın

Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu yeni albümlerini duyurdu

Birlikte yaptıkları iki albümle ekol yaratan müzisyenler Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, 16 yıl aradan sonra yeni albüm çıkaracaklarını duyurdu.

1998 yılında ‘Gülün Kokusu Vardı’ ve 2000 yılında ‘Anadolu Beşik’ adıyla iki albüm yayınlayan ikili, müzisyen Bülent Ortaçgil’le Paris’te verdikleri konserin ardından AA’na konuştu.

‘Bir müzik parçasını kaydetmeyi bir çiçeği koparmaya benzetiyorum’

2017 yılının ocak ayında çıkması planlanan albümün eski türküler ve birkaç besteden oluşacağını aktaran Oğur, şöyle devam etti: “Kaydetmeye pek gönlü olmayan birisiyim. Bizim öğrendiğimiz ve söylediğimiz türkülerin hepsi kaydolmadan kulaktan kulağa, yüzlerce sene öncesinden bize kadar ulaşmış. Bir müzik parçasını kaydetmeyi bir çiçeği koparmaya benzetiyorum. Ancak insanlar duymak ve paylaşmak istiyorlar. O da çok güzel bir yaklaşım ve bir anlamda handikap. İkisi arasında bocalıyoruz.”

‘Ozanların anlayışını taşıyoruz’

Demircioğlu ise halk ozanlarının sevgiyi ön plana taşıyan anlayışlarını ve daha güzel bir dünya için verdikleri mücadeleyi günümüze ulaştırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Demircioğlu şöyle devam etti: “Dünya maalesef çok kötü bir durumda, bilhassa da bizim bölgemiz. Dünyayı yönetenler her dönem yaptıkları gibi yaklaşık yüzyılda bir yeni projelerle ve planlarla dünyayı şekillendirmeye çalışıyorlar. Türküler buna ne kadar karşı çıkabilir, ne yapabilir bilemeyiz.”

Video: İkilinin ‘Anadolu Beşik’ albümünden ‘Yarim Senden Ayrılalı’…

AA

Yorumlar