Bağlantıda kalın

Erkan Yaprakkıran, Bedenin Kırmızı Dili

Erkan Yaprakkıran‘ın “Bedenin Kırmızı Dili” isimli kişisel sergisi 13-25 Şubat 2013 tarihleri arasında Niş Art Gallery’de görülebilir…

Sergi Tanıtımı:

“Bedenin kırmızı dili” rastgele bir seçim mi?

Üstelik kırmızı, sanatın neredeyse tarih öncesinden bu yana aynı zamanda tutkunun temel diliyken?

Söz konusu olan, Erkan Yaprakkıran’ın resimleri ise eğer, hayır.

Kırmızı, bu ressamın resim dilinde, dilden de öte, anlatımında çoktandır bir izlenceye dönüşmüş.

Burası, çok önemli.

Çünkü ressam, kırmızıyı salt bir renk olarak kullanmıyor. Kırmızı, onun resim yapmaya koyulmuş bütün parmak uçlarının dokusunda doğuştan varolan bir dil.

Hem en beklenmedik hem de en beklenilen anların dili kılınmış olan kırmızı, bütün noktaları, boşlukları, çizgileri görünüşte hep başına buyruk doldururken, daha bir dikkat kesilmiş olan izleyici, ressamın kıpkırmızı kesilmiş parmak uçlarıyla kadının en derinlerde yatan mahremiyetine doğru bir yolculuğa çıkıyor.

Varılan nokta, kadınsız ve sanatsız yaşayamayan ressamın bütünüyle kendine özgü bir dili konuşmaya başladığı yer. Bu konuşmanın başlaması ile birlikte başta en kırılgan gibi gözükmüş olan bedenler ansızın beklenmedik bir güçle donatılıyor.

Ressam, kadını salt kullanmak veya elde etmek yerine, hayata ancak onun bedeni aracılığı ile seslenebileceğini somutlaştırıyor.
Erkeğin kadına, doğanın o yüce doğurganına gösterebileceği en yoğun saygı.

Kadın, sanki bütün resimler boyunca bedenin kırmızı dilinin rehberliğinde erkeği keşfe çıkıyor.

Sanatçı Hakkında:

Erkan Yaprakkıran 1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2001-2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünden mezun olan sanatçı Halil Akdeniz Atölyesinde eğitim gördü. 2004 yılından bugüne bir çok karma sergiye ve etkinliklere katılan sanatçı “Tuval Beden- Beden Tuval” adlı ilk kişisel sergisini 2010 yılında Galeri Artist Çukurcuma’da açmıştır. Sanatçı çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

Adres: Niş Art Gallery Fırın sk. No:11/A  Teşvikiye-Şişli, İstanbul

Yorumlar