Bağlantıda kalın

Esma Redzepova ve Folk Masters’tan Hıdrellez Konseri

Balkan müziğinin divası Esma Redzepova 6 Mayıs’ta, Hıdırellez’i kutlayacağı bir konserde İstanbul seyircisiyle buluşacak.

Balkan müziğinin yaşayan divası olarak kabul edilen ve Çingenelerin kraliçesi olarak adlandırılan dünyaca ünlü Makedon şarkıcı ve şarkı yazarı Esma Redzepova 6 Mayıs akşamı Leyla Gencer Opera Salonu’nda Folk Masters müzisyenleriyle sahne alacak. Konserin başlama saati, 21:00.

Çingene müziklerinin yanı sıra Makedon ve Balkan halk şarkılarını da büyük bir başarıyla yorumlayan Redzepova insan hakları ve insani yardım odaklı binlerce konsere imza atmış, NPR’nin ‘en iyi 50 ses’i arasında kabul görmüş ve şarkıları Türkçe dahil birçok dile çevrilmiştir. Şarkıcının çok sevilen şarkısı “Çaye Şukariye” Ajda Pekkan tarafından ‘Olanlar Oldu Bana’ (Sevdim Sevilmedim) adıyla Türkçe olarak seslendirilmiştir.

Esma Redzepova
Makedonya’nın Skopje şehrinde doğan Redzepova, 14 yaşındayken katıldığı bir radyo ses yarışmasını kazanmasıyla profesyonel müzik hayatına başlar. 10’dan fazla dilde şarkılar okuyan Esma 1960’ların başında Çingene müziğini tüm dünyaya sevdirir, tanıtır ve Çingeneler dışında da tüm dünyada geniş bir dinleyici kitlesine ulaşır. İlk olarak 1976’da Hindistan’da katıldığı World Müzik festivalinde ‘Çingene Müziğinin Kraliçesi’ olarak anılır. 2000’de Moskova’da yüzyılın ozanı ve çingene şarkıcısı olarak ödülendirilir. Eşi Stevo Teodosievski ile 30 ülkede sekiz binden fazla konser veren Esma Redzepova sanat hayatı boyunca 108 single, 20 albüm ve 6 filme imza atar. Esma Redzepova Çingene kültürü, müziği ve çocuklar için bir çok sosyal sorumluluk projesinde destekçi olarak yer alıp, bu alanlarda çalışmalar yapmakta.

Folk Masters
Folk Masters’ın müzisyenleri, Esma Redzepova’nın daha önceki “Queen of Gypsy Music” orkestrasının müzisyenlerinden oluşuyor. Bugüne kadar Avrupa, Asya, Amerika, Avustrulya’nın büyük salonlarında 300’den fazla konser veren Folk Masters grubu, Esma ve Stevo Teodosievski’nin geleneksel müzik geleneğini sürdürmeye devam ediyor. Folk Masters grubunda akordeon, trompet, saksafon, gitar, bas gitar ve bateri çalınıyor.

Yorumlar