Bağlantıda kalın

Evren Erol, KENDİNİ BULus

Heykeltıraş Evren Erol’un KENDİNİ BULus isimli heykel sergisi 13 Aralık 2012 – 6 Ocak 2012 tarihleri arasında Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

Evren Erol, heykel üretimini plastik açıdan yapıyı yıkan hareketle yapı oluşturmak ve ham formu yenilemek olarak tanımlıyor. Heykellerinde kullandığı ayous ağacının yumuşaklığı ve hafifliği, çoğunlukla organik biçimlendirmeyle oluşturduğu formların sessiz haykırışı sanatçının heykellerini kavrama konusunda yardımcı oluyor.

Her biri tıpkı insanlar gibi ayrı bir söz söyleyen heykellerin ortaklaştıkları nokta ise; kütlesel olarak algılanan formların ağırlıkla bir dertlerinin olmaması. Bu bağlamda insandan farklılaşırlar; zamansal ve mekansal açıdan gelip geçen her şeyin etkisine vurgu yaparlar.

“Modern telaşe uygarlığı”nda sistem tek ve yabancı olmayı önerirken, Evren Erol, önce ben olmak sonrasında bizi varetmek noktasında dirençli. Sergideki heykellerin bir bütün olarak sözlerini iletmeleri izleyicinin ilgi ve algısıyla doğru orantılı. Sözün zaptedilmesi olanaksız, düşünülmesi ertelenmiş, üzerleri örtülmüş, bilerek kaçılan “söz” sergideki heykellerden taşmayı bekliyor.

Adres: Vali Konağı Caddesi No: 63 Kat: 6-7 Nişantaşı, İstanbul

Yorumlar