Bağlantıda kalın

Teknoloji

Facebook'a yeni özellik

Gizlilik sorunlarıyla uzun süre başı dertte olan Facebook kullanıcı gizliliği konusunda dikkat çeken bir yeniliğe imza atıyor.

Sosyal medya devi, Messenger uygulamasına uçtan uca şifrelemeyi getirme üzerinde çalışıyor.

Popüler uygulamalardaki henüz yayınlanmamış özellikleri ortaya çıkaran Manchun Wong, resmi Twitter sayfasından Facebook Messenger’ın henüz yayınlanmamış bir özelliğini paylaştı. Wong’un paylaştığı görselde Facebook Messenger’dan şifrelenmiş sesli ve görüntülü konuşma yapılabildiği görülüyor.

Bahsi geçen özellik, Messenger’ın Gizli Sohbetler (Secret Conversations) özelliğinin parçası olarak şu an test aşamasında bulunuyor.

Wong, ayrıca sosyal medya devinin bu özelliğin yanı sıra Facebook uygulamasına sesli asistan getirme fikri üzerinde çalıştığını da söyledi.

Gizli Sohbetler özelliği sayesinde kullanıcılar, uçtan uca şifrelemeli mesajlar gönderebiliyordu. Ayrıca gönderilen her mesaj için süre sınırlaması da eklenebiliyordu. Hatta sohbetlerin hangi cihazlarda görülebilir olduğu bile belirlenebiliyordu. Görünüşe göre sosyal medya devi, bu tarz özellikleri sesli ve görüntülü sohbetler için de eklemeyi düşünüyor.

Facebook, Gizli Sohbetler özelliğinde şifreleme için Signal Protocol’ü kullanıyor. Signal’ın kendi mesajlaşma uygulaması da aynı protokolü kullanıyor ve hâlihazırda uygulamada uçtan uca korumalı şifrelenmiş çağrılar seçeneği bulunuyor. Bu özelliklerin Facebook Messenger kullanıcılarına ne zaman gönderileceği konusunda ise henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Facebook’un sahip olduğu bir diğer mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp; sesli ve görüntülü konuşmalar ile mesajlaşmalar için uçtan uca şifreleme kullanıyor. Ayrıca Messenger’ın aksine WhatsApp’ta uçtan uca şifreleme, her zaman açık konumda ve kapatmanın da herhangi bir yolu yok.

Kaynak: Webtekno

Yorumlar