Bağlantıda kalın

Farzin Rahneshin: Çakışan Karanlık

İranlı Ressam Farzin Rahneshin‘in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan Çakışan Karanlık, 17 – 30 Ekim 2014 tarihleri arasında Galeri Eksen’de görülebilir.

Bazen herhangi bir arka plan ve medya filtresi olmadan topluma bakmak zorundayız. Neticede karanlık ve bulanıklıktan başka bir şey görmeyeceğiz. Hiçbir renk yok, eğer varsa, makyajdır. Kesin saf bir karanlık yoktur. Ayrıca sırf ışığı da görmek mümkün değil. Her şeyin birbiri ile “Bağlantılı” ilişkisi var.

Bunların arasında, karanlıkların içinde vitrin gibi duran ışıklar ve ya ışıkların içinde dekore edilmiş karanlık parçacıklara da rastlayabiliriz.
Paradoks. Paradokslar bizi sarmış… Kültürel, sosyal ve kişisel paradokslar…

Ve biz istemsizce bu çelişkili ve paradokslu karanlıklar içinde yaşıyoruz, Hayır! Ölüyoruz…

Sanatçı Hakkında: 

Farzin Rahneshin 1989 yılında İran’ın Tebriz kentinde dünyaya geldi. Resim Bölümün’de Lisans derecesini Tebriz Azad Üniversitesinde aldıktan sonra, Tahran Sanat Üniversitesinde aynı dalda yüksek lisans yapmaktadır. Konservatuara girdikten sonra 9 yıldır profesyonel ressamlık yapıyor.

2009-2013 arasında 4 bireysel sergi açmış ki sergilerin hepsi İran sanat eleştirmenleri tarafından beğenilmiştir. Yaklaşık 25 karma sergide yer almıştır. Bu sergilerden en önemlileri, 3 kez “Seçilmiş Yeni Nesil Sanatçılar Sergisi” Homa galerisinde, 3 kez “Uluslararası FAJR Güzel Sanatlar Festivali” Tahran Çağdaş Sanatlar Müzesinde ve 2 kez “Dünya Seçilmiş Gençler Workshop” olmaktadır. 2007-2014 yılları arasında çeşitli festivallere katılarak, 4 kere birincilik, 2 kere ikincilik ve 2 kere de üçüncülük elde etmiştir.

2013 yılında, Dubai “Emerging Artist Award” kurumu tarafından dünyanın en iyi gelişen 100 genç sanatçısı arasında yer almıştır ve 2014 yılında, İran’ın en iyi 10 ressamlarından biri olarak seçilmiştir.

Açılış Kokteyl: 17 Ekim2014 / Saat:18:00 

Adres: Maçka Cad. No:29 Nişantaşı / İstanbul, Tel: 0212 219 08 50

Yorumlar