Bağlantıda kalın

Genel

Ferzan Özpetek

1959’da İstanbul’da doğan ünlü yönetmen ve senarist Ferzan Özpetek İtalya’da yaşamını sürdürüyor. 1976 yılında Roma La Sapienza Üniversitesi’nde sinema tarihi öğrenimi için İtalya’ya gider. Novana Akademisi’nde sanat tarihi ve kostüm, Silvio D’Amico Tiyatro Sanat akademisi’nde de yönetmenlik eğitimi alır.

1982 yılında Julian Beck birlikte ile Yaşayan Tiyatro’da çalıştıktan sonra Scusate il Ritardo filminde Massimo Troisi’nin ve Son Contento’da Maurizio Ponzi’nin asistanlığını üstlenir. Yaklaşık 15 yıl Ricky Tognazzi, Lamberto Bava, Francesco Nuti, Sergio Citti, Giovanni Veronesi ve Marco Risi gibi farklı yönetmenlerle yönetmen yardımcısı olarak çalışır.

Yapımcılığını Maurizio Tedesco ile üstlendiği ilk filmi, 1997 yılında gösterime giren İl Bagno Turco / Hamam, İspanya, İtalya ve Türkiye ortak yapımı olup eleştirmenler ve izleyiciler tarafından büyük beğeni toplar ve birçok festivalde ilgiyle izlenir.  Film Cannes Film Festivali’nde Quinzaine des Realizatuers’da ( Yönetmenlerin Onbeş Günü) yer alır. Birçok ülkede gösterime giren bu film Türkiye, Norveç ve İsveç gibi ülkelerde gişe hasılat rekoru kırarken, İtalya’da 1996 – 1997 yılları boyunca gösterimde kalır.

Türk-İtalyan-Fransız ortak yapımı olan ve 1999’da çektiği ikinci filmi Harem Suare’nin hikayesini Gianni Romoli ile birlikte yazar. Filmin konusu İstanbul’da geçer ve Osmanlı İmparatoru Sultan Abdülhamit döneminde harem ağası Nadir ile sultanın en gözde cariyesi Safiye arasındaki aşk hikayesini anlatır. Harem Suare filmi de hem eleştirmenler hem de seyirci tarafından büyük beğeni toplar. Aynı yıl Cannes Film Festivali’nde Un Certain Regard kategorisinde gösterime girer ve gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde gişede büyük başarı elde eder. Film Londra Film Festivali ve Toronto Film Festivaline de davet edilir.

Üçüncü ve bol ödüllü filmi Cahil Periler ile de uluslararası başarı kazanarak eleştirmenlerden övgü alır ve gişedeki başarısıyla 2001’in önemli filmleri arasında yer alır. Filmin başrollerini Stefano Accorsi ve Margherita Buy paylaşır ve İtalya’da gösterimde olduğu süre boyunca en fazla izlenen İtalyan filmi olur.

2002’deki filmi Karşı Pencere yine uluslararası başarı kazanır ve büyük ilgi görür. Filmin başrollerini Giovanna Mezzogiorno, Massimo Girotti, Raoul Bova ve Filippo Nigro paylaşır. Birçok ödül kazan filmin ABD’de Sony Classic tarafından dağıtımı yapılır. 2005’te çektiği 5. filmi Kutsal Yürek’in yapımcılığını Gianni Romoli ve Tilde Corsi üstlenir; başrolde Barbara Bobulova yer alır. Film 12 dalda kazandığı David di Donatello ödüllerinin yanında birçok başarı elde eder.

2007 yılında gösterime giren Bir Ömür Yetmez filminin kadrosunda Stefano Accorsi ve Margherita Buy, Pierfrancesco Favino, Serra Yılmaz, Ennio Fantastichini, Ambra Angiolini, Luca Argenter, Lunetta Savino Luigi Di Berti ve Isabella Ferrari gibi birçok isim yer alır. Film birçok ülkede gösterilir ve beğeni toplar. Diğer filmleri gibi birçok ödül kazanır. Ferzan Özpetek 64. Venedik Film Festivali resmi jürisinde yer alır. Aynı yıl İsabella Ferrari’nin oynadığı İtalyan Kanser Araştırma Derneği için bir reklam filmi çeker.

İlk kez roman uyarlaması denediği 7. filmi Mükemmel Bir Gün’de Melania G. Mazzucco’nun Mükemmel Bir Gün romanından küçük değişiklikler yaparak, ana temayı vermeyi seçer ve böylece romanın dilini beyaz perdede taklit etmek yerine, kendi dilini, kendi öyküsünü anlatan bir film ortaya çıkar. Gianni Romoli ve Tilde Corsi, Fandango’dan Domenico Procacci ile sanatsal işbirliği yaptığı, Isabella Ferrari ve Valerio Mastandrea’nın başrollerini paylaştığı film çok ses getirir. 3 milyonluk cirosu ve başarısıyla 65. Venedik Film Festivali’nde en çok konuşulan film olur.

Ferzan Özpetek filmleri için 2008’de New York Modern Sanat Müzesi özel gösterim düzenler. 2009 yılında İtalya’nın Aquilla kentinde yaşanan deprem için Molozların Altında 5 Yönetmen’ projesi kapsamında Nonostante tutto è Pasqua – Herşeye Rağmen Paskalya isimli kısa metraj bir film çeker ve bu filmini, şarkıcı olmak isteyen fakat depremde evinin yıkılmasıyla molozların altında kalarak hayatını kaybeden Allessandra Cora’ya adar.

2009 yılında Ivan Cotroneo ile birlikte yazdığı; Riccardio Scamarcio, Alessandro Preziosi, Nicole Grimaudo, Ennio Fantastichini gibi önemli oyuncuların rol aldığı Mine Vaganti – Serseri Mayınlar filmini çeker. Bir aile komedisi olan Serseri Mayınlar, 70. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Panorama bölümünde dünya gösterimini yapar ve 2010 yılının Mart ayında İtalya’da sinema salonlarında vizyona girer. Ferzan Özpetek bu filmin elde ettiği büyük başarı sonucunda filmi çektiği yer olan Lecce şehri tarafından fahri vatandaşlık ile onurlandırılır.

9. filmi Şahane Misafir’in başrolünde Pietro’yu Elio Germano canlandırırken oyuncu kadrosunda Cem Yılmaz da yer alır. Filmin müziklerinin büyük bölümünü İtalyan müzisyen Pasquale Catalano’nun yapmasının yanında Sezen Aksu da filme özel parçalar besteler. Barselona’da ilk defa düzenlenen İtalyan Filmleri Festivali açılışını Ferzan Özpetek’in Şahane Misafir adlı son filmiyle yapar. Verdi sinemasında yapılan festival açılışında Luce Cinecitta Enstitüsü, 2000 yılından bu yana İtalyan filmi olarak İspanya’da en çok sayıda sinemada filmi gösterilen yönetmen olması sebebiyle Özpetek’e İtalyan Sineması Araştırma Merkezi (CSCI) onur ödülü verir.

Floransa’da Aida operasını sahneye koyan Ferzan Özpetek, kariyerindeki ikinci opera deneyiminde ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin La Traviata eserini, kendine has yorumuyla Napoli’deki San Carlo Tiyatrosu’nun sezon açılışında opera severlerle buluşturur.

Filmleri:

Yönetmen
•    Hamam 1997
•    Harem Suare 1999
•    Cahil Periler – Le Fate Ignoranti 2000
•    Karşı Pencere – La Finestra di Fronte 2002
•    Kutsal Yürek – Cuore Sacro 2005
•    Bir Ömür Yetmez – Saturno Contro 2007
•    Mükemmel Bir Gün – Un Giorno Perfetto 2008
•    Serseri Mayınlar – Mine Vaganti 2010
•    Şahane Misafir – Magnifica Presenza 2012

Senaryo
•    Hamam 1997
•    Harem Suare 1999
•    Cahil Periler – Le Fate Ignoranti 2000
•    Karşı Pencere – La Finestra di Fronte 2002
•    Kutsal Yürek – Cuore Sacro 2005
•    Bir Ömür Yetmez – Saturno Contro 2007
•    Mükemmel Bir Gün 2008
•    Serseri Mayınlar 2010

Yorumlar