Bağlantıda kalın

Genel

Fethiye

Yunanca adı Μάκρη Fethiye, Muğla ili’nin 12 ilçesinden birisidir. Kentin eski adı Meğri’dir. Özellikle turizm açısından gelişmiştir. Muğla’nın en büyük ilçesi ve Muğla merkezde dahil olmak üzere en büyük yüzölçümüne ve yerleşim alanına sahip ilçedir. Nüfus yoğunluğu açısından da Muğla merkez ve diğer ilçelerden büyüktür.

Yüzölçümü 3.059 km²’dir. Muğla ili de dahil en geniş yüzölçümüne sahiptir. Doğu ve Güneydoğu’da Antalya ili, güney, güneybatı ve batıda Akdeniz, kuzeybatıda Dalaman ilçesi, kuzeyde de Denizli ve Burdur illeriyle çevrilidir. Antik Telmessos kentini de içinde saklayan ilçe, Fethiye körfezi’nin doğusunda, Fethiye ovası’nın güneybatısında yer alır.

İzmir-Muğla üzerinden gelerek; Antalya’ya ulaşan kıyı yolu 1 km. doğusundan geçer. Bu yolla, il merkezi Muğla’ya uzaklığı yaklaşık 130 km’dir. Fethiye, pek çok önemli depremler geçirmiştir. Tekrar inşa edilen Fethiye’de şu an modern bir liman ve marina vardır.

TARİH

Bugünkü kentin yakınlarındaki Belen’de, M.Ö. 3000’lerde kurulduğu sanılan antik Telmessos kenti, Likya’nin Karya sınırında yer alıyordu. Uzun bir süre Likya’ya karşı bağımsızlığını koruduktan sonra, M.Ö. 6. yüzyıl ortalarında Pers egemenliğine girdi. M.Ö.5. yüzyılda Delos Birliği’ne, M.Ö.362’de de Likya’ya katıldı. Ardından Likya’yı topraklarına katan Perslerin Karya Satrapı Mausolos’un eline geçti. M.Ö.333’te Anadolu’yu Persler’in istilasından kurtaran İskender’in egemenliğini Selevkoslar’ın yönetimi izledi.

M.Ö.3. yüzyıl sonlarında Mısır’daki Lagos Hanedanı’na bağlandı. M.Ö.188’de Pergamon (Bergama) Krallığı’nın egemenliğine girdi. Pergamon Krallığı’nın M.Ö.133’te yıkılmasından sonra kısa bir süre bağımsız kaldı ve Rodos’la işbirliği yaparak Pontus Kralı Mithradates’e karşı koydu. Daha sonra Roma ve Bizans yönetiminde yaşadı. 8. yüzyılda Anastasiuopolis, 9. yüzyıldan sonra da anılmaya başlandı. 1284’te Menteşeoğulları’nın yönetimi altına girdi; 1424’te Osmanlı topraklarına katıldı.

Zamanla Meğri’ye dönüşen adı, 1913’te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirildi. 19. yüzyıl sonlarında Aydın vilayetinin Menteşe Sancağı’na bağlı bir kaza merkezi olan Fethiye, 11 Mayıs 1919 ile 20 Haziran 1920 tarihleri arasında İtalyan işgali altında kaldı.[/restab]

TURİZM

Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir kumsalı bulunan ilçe, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisidir. Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir. Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile Yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler vardır. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Ölüdeniz dışında civardaki Belcekız (Belceğiz), Çalış Kumsalı, ve İztuzu Kumsalı (Dalyan) ziyaret edebileceğiniz diğer yerler.

Bu kadar alternatifin yanında antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Çevredeki antik kentlerin bazıları şöyledir: Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos. Bunların dışında zengin eserleriyle Fethiye Müzesi de turizme hizmet etmektedir.

Şövalye Adası, Tarihte Meğri adası, Fethiye Adası isimleriyle de anılan Şövalye Adası; Fethiye körfezini kapatan ince uzun, lades kemiği şeklinde bir adadır ve limanı korunaklı bir yer haline getirir. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Şövalye adasının batısında Kızılada, doğusunda Çalış Kumsalı, güneyinde Fethiye, kuzeyinde açık deniz vardır. Limanın tam göbeğinde olan yerleşiminden dolayı gün boyu güneş ışığını takip eder.

Gezilecek Yerler ve Alternatif Sporlar

Saklıkent
Ölüdeniz
Çalış Plajı
Kayaköy
Patara
12 Adalar
Kelebekler Vadisi
Likya yürüyüş yolunda doğa yürüyüşü (trekking)
Babadağ’da yamaç paraşütü
Atlı gezintiler
Araçlı gezintiler (kamyon ve jip gezileri)
Af Kule’de dalma
Çalış kumsalında yelkencilik
Su sporları: su kızağı (jet-ski), uçan yelken (parasailing), su kayağı (waterski), ayaklı tekne (catamaran),
su muzu (banana), su simiti (ringo), rüzgâr kayağı (surf)
Kürekçilik
Dalaman Çayı’nda nehir salı (rafting)

Yorumlar