Bağlantıda kalın

Filiz Pelit, Düşlerinle Büyü

Filiz Pelit’in 19. kişisel resim sergisi “Düşlerinle Büyü…”, 25 Nisan-18 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Terakki Vakfı Sanat Galerisi’nde görülebilir…

1994 yılından itibaren kişisel sergilerini açmaya başlayan Pelit’in ilk dönem çalışmalarında mitoloji ve söylenceleri konu alan kadınlar ön plandadır. Zaman içinde bu kadınlar küçük kız çocuklarına dönüşür.

2006 da başlayan “Masal” sergisini “Evvel Zaman Düşleri”, “Anlat Bana”, Düş Çocukları” konseptli sergileri izler… Umudu, asla vazgeçmemeyi, yaşamın acımasızlığına ve büyüdükçe fakirleşen düşlerimize inat bir tür karşı koyuşu önemser resimlerinde.

Figürlerindeki Ruhun penceresi olan o kocaman gözleriyle ve düşlerin zenginliğindeki renklerle resmini kurgulamayı tercih eder. Mekanın olmadığı yarı soyut figüratif resimlerinde semboller de kullanır. Önceleri zümrüt-ü anka, denizatı, kuş, melek, balıga yer verirken, sonraları su damlaları oluşmaya başlar… Kimi zaman masalı anlatanın sözcükleri, kimi zaman suya yazılan yazılar gibi zamansızlığı, uçuculuğu vurgular.

Düşlerinle Büyü” adını verdiği bu sergisinde, düşlerinde yaşattığı çocuklar zengin hayal güçlerini ve umutlarını yanlarına alıp yavaş yavaş büyüyorlar. De Courbusser “Her resim birileriyle konuşmak ister ama ancak ona seslenirseniz sizinle konuşur “der. Yaşam bir masal aslında, hissettikçe, yaşadıkça anlatacak daha çok öykümüz olur…

Filiz Pelit 1964 yılında doğdu. 1985 yılında Buca Eğitim Fakültesi Resim bölümü Grafik Ana Sanat dalından mezun oldu. Rusya, İsviçre, Kıbrıs, Almanya, Fransa, İngiltere, Dubai, Tunus, Romanya ve Türkiye’de çeşitli kurum ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Bornova Anadolu Lisesi Vakfı, KİTVAK gibi kurumlarda yardım amaçlı sergilere katıldı. Birçok katalogda yer aldı. Ankara TISVA, İzmir BEF Uluslar arası Görsel Sanatlar Buluşması,Tunus Monastır uluslararası sanat festivali gibi uluslararası etkinliklere katıldı. Katıldığı sergilerden, özel ödül, onur belgesi, teşekkür belgesi ve plaketi ile Paris SNBA (Societe National des Beaux-Arts) dan 2011 yılında Gümüş Madalyası bulunmaktadır. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) üyesidir.

SNBA (Societe National des Beux-Arts) Türkiye delegasyonu sanatçılarındandır. Delegasyonla USA (New York San Diego,Los Angeles), Fransa (Paris), Tunus ve Romanya’da uluslararası sergilere katılmıştır. Çeşitli televizyon kanallarında “Filiz Pelit’le Resme Yolculuk” ve “Resim Öğreniyorum” adlı eğitim programları hazırlayıp sundu. 19 Kişisel Sergi ve 80’den fazla Ulusal ve Uluslararası karma sergiye katılmıştır. Çeşitli dergiler ve gazetelerde köşe yazıları bulunmaktadır. Sanatçı halen İzmir’de ki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar