Bağlantıda kalın

Filmekimi'nin İstanbul Ayağı Sona Erdi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Vodafone FreeZone sponsorluğunda düzenlenen Filmekimi’nin, 29 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen İstanbul ayağı sona erdi. İstanbul haricinde, festivalin ilk hafta sonunda Bursa ve geçen hafta sonu ise İzmir’de gerçekleştirilen Filmekimi, Ekim ayı boyunca Ankara, Erzurum, Gaziantep, Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek. Filmekimi ayrıca Van ve Batman’da da ücretsiz gösterimler düzenleyecek.

Filmekimi’nin yoğun ilgi gören İstanbul gösterimleri 7 Ekim Pazar günü 21.30 seansıyla sona erdi. Ek seanslarla 28 Eylül Cuma günü başlayan Filmekimi’nde, 10 gün boyunca 3 salon ve 146 seansta gösterilen 39 film, 47 bin sinemaseverle buluştu ve salonlardaki doluluk oranı %98’e ulaştı.

İlk kez düzenlendiği 2002 yılında düzenlenen Filmekimi, Atlas, Beyoğlu ve Nişantaşı Citylife City’s olmak üzere 3 sinemada izleyicilerle buluştu. Bilet satışına 22 Eylül’de başlanan Filmekimi gişelerinde uzun kuyruklar oluştu; birçok filmin bileti satışa çıktıktan kısa süre sonra tükendi.

Filmekimi geçen yıl olduğu gibi on birinci yılında da Avrupa Birliği MEDIA programının desteği ve Saraybosna, Sofya ve Transilvanya Film Festivalleri’nin işbirliğiyle Anadolu’yu gezmeye devam ediyor. Filmekimi, İstanbul’dan önce Bursa’da gerçekleştirildi. 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Bursa Cinetech Korupark Sinemaları’nda düzenlenen Filmekimi, Bursalı sinemaseverlerden büyük ilgi gördü. Filmekimi’nin 5-7 Ekim tarihlerinde İzmir Karaca Sineması’nda düzenlenen gösterimlerinde de uzun kuyruklar oluştu. Hem İzmir hem Bursa’da en çok seyredilen film Michael Haneke’nin yönettiği Altın Palmiye’li Aşk olurken, Anadolu programında gösterilen, L. Rezan Yeşilbaş’ın yönettiği, Cannes’da kısa film dalında Altın Palmiye’yi kazanan Sessiz ve Emin Alper’in yönettiği, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü kazanan Tepenin Ardı filmleri de seyirciden büyük ilgi gördü.

Filmekimi yeni sinema sezonunu müjdelemeye Ankara, Erzurum, Gaziantep ve Diyarbakır’la devam ediyor. Filmekimi filmleri, 12-14 Ekim tarihlerinde Ankara Büyülü Fener Kızılay ve Erzurum Cinetekno sinemalarında, 19-21 Ekim tarihlerindeyse Gaziantep Sinepark Nakıp Ali ve Diyarbakır Avrupa sinemalarında izleyicilerle buluşacak. Ankara gösterimlerinin biletleri tam 11, indirimli 9 TL, Erzurum, Diyarbakır ve Gaziantep gösterimlerinin biletleri ise tam 7, öğrenci 5 TL. Biletler, Biletix üzerinden ve gösterimlerin yapılacağı sinemalardan temin edilebilir.

Filmekimi’nden Van ve Batman’da ücretsiz gösterimler

11. Filmekimi, bu yıl Batman ve ilk defa Vanlı sinemaseverlerle buluşacak. Ücretsiz olarak yapılacak gösterimler, 16 Ekim Salı günü Van’da, 22-24 Ekim tarihleri arasında ise Batman’da düzenlenecek.
 
16 Ekim Salı günü Van’ın CineVan Sineması’nda, 12.00, 15.00, 18.00 ve 20.00 seanslarında sırasıyla, Kyungho Lee’nin Sevimli Kahraman / Outback, Pablo Larraín’in No, Aida Begic’in Çocuklar / Children of Sarajevo ve Michael Haneke’nin Aşk / Love filmleri gösterilecek.

22 Ekim Pazartesi, 23 Ekim Salı ve 24 Ekim Çarşamba günleri Yılmaz Güney Sineması’nda 18.00 seansında gerçekleştirilecek Batman gösterimlerinde ise sırasıyla Pablo Larraín’in No, Benicio del Toro, Pablo Trapero, Julio Medem, Elia Suleiman, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabio ve Laurent Cantet’ten her birinin yönettiği yedi kısa filmden oluşan Havana’da 7 Gün / 7 Days in Havana ile Cristian Mungiu’nun filmi Tepelerin Ardında / Beyond the Hills seyircilerle buluşacak.

Medya sponsorluğunu CNBC-e, Radikal ve Radyo Eksen’in üstlendiği 11. Filmekimi gelecek yıl yine Ekim ayında İstanbullu sinemaseverlere merakla beklenen, ödüllü filmleri sunacak. Programlarla ilgili ayrıntılı bilgiye filmekimi.iksv.org adresinden erişebilir.

Yorumlar