Bağlantıda kalın

Genel

Filmleriyle Konuk Usta: Altman

Amerikalı yönetmen Robert Altman, (1925 –2006) filmleriyle, 23. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin toplu gösterim bölümünün konuğu oluyor. “Onlar ayakkabı satıyor, ben eldiven yapıyorum” diye özetlediği duruşu, onu Amerikan bağımsız sinemasının babası haline getirmişti.

70’li yılların başında ABD’nin geleneksel değerlerini eleştirel bir biçimde tartışan “Yeni Hollywood” sinemasının en tanınmış temsilcilerinden biri olan Altman, kalabalık kadrolu, bol karakterli ve kameranın durmadan hareket ettiği filmleriyle tanındı. Savaş karşıtı filmlerin en büyüklerinden biri olan, siyasi komedi ‘Cephede Eğlence’ (M*A*S*H) ile bütün dünyada ünlenen usta yönetmen, daha sonra ‘Uzun Elveda’, ‘Bizim Gibi Hırsızlar’, ‘Nashville’, ‘Üç Kadın’, ‘Bir Düğün’, ‘Aşk Delisi’, ‘Vincent&Theo;’, ‘Oyuncu’, ‘Sosyeteden İnsan Manzaraları’, ‘Hazır Giyim’, ‘Kansas City’, ‘Dr T ve Kadınları’, ‘Gosford Park’ gibi filmleriyle belleklerde yer etti.

Hollywood sinemasına tamah etmemesine rağmen, Hollywood yıldızlarının neredeyse çoğuyla çalışmış bir yönetmen olan Altman, bu haliyle sinema tarihinde benzersiz bir yere sahiptir. Oyuncular onunla çalışmaktan büyük keyif almışlar, böylece, ‘Altman Ailesi’ denilen bir kadro ortaya çıkmıştır: Shelley Duvall, Elliott Gould, Donald Sutherland, Sissy Spacek, Keith Carradine, Julie Christie, Warren Beatty, Tim Robbins, Lily Tomlin, Tom Waits, Michael Murphy, Paul Newman, Vittorio Gassman, Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Helen Mirren, Meryl Streep ve diğerleri gibi.

Altman ‘Amerikan Rüyası’nı yerdiği filmleriyle yalnızca sinemanın en yenilikçi isimlerinden biri olmadı, aynı zamanda 20. yüzyıl Amerika’sını betimlediği filmleriyle usta bir hikayeci de oldu.

40 yıllık kariyerinde dönemlerin önemli siyasi ve sosyal olaylarını es geçmeyen alt metinleri, Hollywood’un özdeşleşme geleneğini yıkan ana karaktersiz üslubu, yalnızlığı ve yabancılaşmayı öne çıkaran yönetmenliği ve genelde sessiz, dingin ve soğukkanlı dünyasıyla, bağımsız sinemanın en önemli temsilcilerinden birine dönüşmüştür. Hem de 70’lerin büyük bölümünde stüdyoların içinde çalışarak…”
‘İletişimsizliğin’ sinemasını yapan Altman’ın bizlere apayrı bir dünyanın kapılarını açan 7 filmi Ankara’ya konuk olacak.

• Bizim Gibi Hırsızlar / Thieves Like Us, Robert Altman, 1974
• Brewster McCloud, Robert Altman, 1970
• Cephede Eğlence / M*A*S*H, Robert Altman, 1970
• Hayal ve Görüntü / Images, Robert Altman, 1972
• McCabe ve Bayan Miller / McCabe & Mrs. Miller, Robert Altman, 1971
• Üç Kadın / 3 Women, Robert Altman, 1977
• Vincent & Theo, Robert Altman, 1990

 

 

http://www.filmfestankara.org.tr

Yorumlar