Bağlantıda kalın

Fransa ve Türkiye’den Manzaralar

Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar sergisi İstanbul Modern‘de 16 Ocak’ta başlıyor… Sergi, modernleşmenin günümüz sanatına olan etkilerini araştırırken, sanatçıların modernlik projeleriyle hesaplaşmalarını ve bugün hala gündemde olan modernlik olgusunu ele alıyor.

Sergideki çalışmalar görsel sanatların bir yandan eleştirdiği diğer yandan sonsuz bir araştırma alanı olarak gördüğü modern hayatın dinamiklerine odaklanıyor. Dünya küreselleşmeyle farklı, derin ve karmaşık ilişkilerinin yaşandığı, yeni teknoloji ve sosyal medya kullanımının girift yapılar oluşturduğu bir dönemden geçiyor. Modernlik? ise, günümüzün göreli yönsüz dünyasında modernliğin geride bıraktığı tortuların hayatımıza nasıl sızdığını anımsatmaya çalışıyor. Türkiye’nin modernleşme serüvenindeki rol modellerinden biri olan Fransa’dan ve Türkiye’den sanatçılara yer veren sergi, modernliğin farklı biçimlerde sürekli karşımıza çıkan kalıntılarının bugün ve geleceği nasıl dönüştürebileceğini tartışmaya açıyor. Sergi 16 Mayıs’a kadar gezilebilecek.

Sanatçılar: Nevin Aladağ, Fikret Atay, Kader Attia, Ayşe Erkmen, Cyprien Gaillard, Thomas Hirschhorn, Pierre Huyghe, Chris Marker, Sarkis, Hale Tenger, Nasan Tur

Küratörler: Çelenk Bafra, Levent Çalıkoğlu

Sergi Sponsoru: Comité Colbert

Görsel:
Kader Attia, 1970
“Untitled” (Skyline)
Enstalasyon, değişken boyutlarda
Enstalasyon görüntüsü: BALTIC Center for Contemporary Art – GB, 2007
Sanatçı, FNAC – France, özel koleksiyonlar, Galerie Christian Nagel, Galerie Krinzinger ve Galleria Continua izniyle
Fotoğraf: Colin Davidson

Yorumlar