Bağlantıda kalın

Funda Alkan Cumbul: Yokluğun Kıyısında

Funda Alkan Cumbul’un ”Yokluğun Kıyısında” isimli kişisel sergisi 23 Mayıs – 15 Haziran 2013 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde görülebilir…

Sergi Tanıtımı:

Sanatçı, işlerinde doğanın yok oluşunu, doğanın insan eliyle değiştirilmesini ve katledilmesini anlatmıştır. Son yılların en önemli konusu olan doğanın yani insanın yok oluşunu tuallerine yansıtmıştır. İnsanoğlunun doğanın bir parçası olduğunu vurgulayan Sanatçı, eleştirel bir yaklaşımla resimlerini bu konu üzerinde ilerletmiştir.

Sanatçının ağzından;

İnsanoğlu doğanın bir parçası mı, yoksa doğa insanoğlunun hizmetkarı mı?

Varoluştan bu yana doğa insan ilişkisi nasıl gelişti de bugün modern dünya ekosistem için en büyük tehlike haline geldi? Yok oluşu gösteren rakamlar ürkütücü. Memelilerin her dört türünden biri tehdit altında, balıkların üçte biri, kuşların sekizde biri, ormanlar ise sanayileşmeye kurban ediliyor.

Yüzyıl içinde çoğu alan çöl olma tehlikesiyle karşı karşıya. Son 30 yılda yeryüzündeki kaynakların %30’u dünyamızın atardamarlarının neredeyse üçte biri yitirildi. Ancak her şey bitmiş değil.

Geri dönüş zaman alsa da hala mümkün.

Doğayla barışırsak, onunla aramıza mesafe koymazsak ben umutluyum.

Harekete geçmek için daha doğru bir zaman olamaz. Geleceği kurtarmak adına, ne yapmamız gerektiğine odaklanmamız yeterli… Çözüm çok basit; vahşi yaşama saygı göstererek ihtiyaçlarımızı karşılamak.

Sanatçı Hakkında:

Funda Alkan Cumbul, 1956 yılında İzmir’de doğdu. Yüksek öğrenimini 1979 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik Ana Sanat Dalından mezun olarak tamamladı.

İzmir Özel Türk Koleji ve Obje Sanat Galerisinde resim öğretmenliği yaptı.

Kişisel sergilerinin yanında birçok karma sergiye de katıldı. Ayrıca İzmir Sanatçılarıyla Su Grubuna dahil olup yurtiçinde sergilere ve yurtdışında bienallere katıldı. Yardım amaçlı etkinliklerde bulundu.

Resimlerinde yaşamı gözden geçirmek adına, sevginin yaşarken geliştirilmesi gereken en önemli nitelik olduğunu vurgulayarak, duygularını fırçası ve boyaları ile ölümsüzleştirmeye çalışıyor.

Bütün resimlerini geçmişte yaşanmışlığı yaşatmak adına antikalaştırıyor. Halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Adres: Derinlikler Sanat Merkezi,

Teşvikiye Cad. Nar Apt. No:59 K:2 D:2 Teşvikiye, İstanbul

Yorumlar