Bağlantıda kalın

Genel

Gazanfer Özcan

Tiyatro ve sinema sanatçısı olan Saim Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931’de İstanbul’da doğmuştur. Vefa Lisesinde okurken oynadığı Hisse-i Şayia oyunundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroya başlar.

Bir süre Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Bölümü’nde görev alan Gazanfer Özcan, 1955’te Komedi Tiyatrosu’nda Mahallenin Romanı oyununda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkar. Bu oyundaki başarısı kadroya alınmasına neden olur.

1962 yılına kadar çocuk tiyatrosundaki görevine de devam eder. Aynı sene Gönül Ülkü ile evlenince Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurarlar. Bu arada birçok sinema filminde yer alsa da 1960’lardan 2000 yılına kadar sinemaya ara verir. 2000 yılında Komiser Şekspir filminde rol alarak sinemaya dönüş yapar.

Birçok televizyon dizisinde rol alan Gazanfer Özcan Kuruntu Ailesi dizisindeki Hüsnü Baba rolüyle tanınır. Dizilerde daha çok baba rollerinde yer alan sanatçı, en son 2004-2009 yılları arasında Gülse Birsel’in Avrupa Yakası Dizisinde Tahsin Baba’yı canlandırmıştır.

Devlet Sanatçısı unvanına sahip Gazanfer Özcan, 17 Şubat 2009’da kronik akciğer rahatsızlığı ve damar tıkanıklığı nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Sanatçının adına açılan ve Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde yer alan Gazanfer Özcan Sahnesi, 23 Nisan 2010 tarihinde hizmete sunulmuştur.

Nereden Nereye, Koca Eşşek, Sülüman Bacanak, Aşk Mektubu, Deli, 5 Milyona Kim Ölmez, Karım Gene Doğurdu, Hanımlar Terzihanesi, Aşk Çorbası, Oh Olsun rol aldığı bazı tiyatro oyunlarıdır.

Sevdalı Gelin, Garipler Sokağı, Biz İnsan Değil Miyiz?, Vur Patlasın Çal Oynasın, Çılgın Yenge, Televizyon Çocuğu, Tokmak Nuri, Ah Nerede, Vah Nerede, Dam Üstüne Çul Serelim, Komser Şekspir, Keloğlan Karaprens’e Karşı ve Beyaz Melek ise rol aldığı sinema filmlerinden bazılarıdır.

Yorumlar