Bağlantıda kalın

Genco Erkal

Tiyatro oyuncusu ve yönetmen Genco Erkal, 28 Mart 1938 yılında İstanbul’da dünyaya gelir. Robert Kolej’in ardından İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitiren Genco Erkal, 1959 yılından itibaren Türkiye’nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptıktan sonra; 1969 yılında, halen sanat yönetmenliğini yaptığı ve 35 yılda 50’den fazla yapım sunan Dostlar Tiyatrosu’nu kurar.

Gorki, Brecht, Sartre, Peter Weiss, Steinbeck, Havel, Tankred Dorst gibi yabancı yazarların yanı sıra, Aziz Nesin, Haldun Taner, Nâzım Hikmet, Can Yücel, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Behiç Ak gibi Türk yazarların oyunlarını da yönetir. Roman, öykü, şiir gibi farklı türleri de tiyatroya uyarlar ve çeviriler yapar.

Birçok ödül kazandığı ünlü rolleri arasında Yaroslav Haşek’ten Aslan Asker Şvayk, Gogol’den Bir Delinin Hatıra Defteri, Bertolt Brecht’ten Galileo, Maxwell Anderson’dan Yalınayak Sokrates, Nâzım Hikmet’ten Kerem Gibi, Can Yücel’den Can sayılabilir.

Senfonik konserlerde Prokofiev’in Peter ile Kurt, Stravinski’nin Askerin Öyküsü ve Fazıl Say’ın bestelediği Nazım Hikmet Oratoryosu yapıtlarında anlatıcı olarak rol alır.

Uluslararası film festivallerinde, gösterilen ve birçok ödül kazanan At, Faize Hücum, Hakkâri’de Bir Mevsim, Camdan Kalp ve 2008 yılında çevrilen Pazar-Bir Ticaret Masalı adlı filmlerde baş rol oynar. TRT için çekilen, Haldun Taner’in ünlü müzikal oyunu Keşanlı Ali Destanı’nı yönetir ve bu müzikalde rol alır.

Birçok kez “yılın en iyi erkek oyuncusu”, “en iyi tiyatro yönetmeni” seçilen Genco Erkal, yaşam boyu başarı ödüllerine layık görülür. 1982 yılında At ve 1983 yılında Faize Hücum filmleri ile “en iyi erkek oyuncu” dalında Antalya Film Festivali’nde iki kez Altın Portakal ödülünü kazanır.

1993-1998 yılları arasında, Paris’te ve Avignon Festivali’nde Fransızca da oynamaya başlayan Genco Erkal, Nâzım Hikmet’ten Sevdalı Bulut, Philippe Minyana’dan Ou vas-tu Jérémie? ve Paulo Coelho’nun ünlü romanından uyarlanan Simyacı olmak üzere üç Fransız yapımında rol alır.

2008 yılında kendi yazdığı ve yönettiği Sivas’93 isimli belgesel tiyatro oyununu, Türkiye ve Avrupa genelinde tiyatroseverlerle buluşturur. Oyun 1993 yılında Sivas`ta Madımak otelinde yapılan katliamı konu alır.

2009 yılında, ABD’li tarihçi ve tiyatro yazarı Howard Zinn tarafından 1999 yılında yazılan “Marx in Soho” adlı tek kişilik tiyatro oyununu güncelleyerek “Marx’ın Dönüşü” adıyla sahneler. Sanatçı Çağan Irmak’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Prensesin Uykusu” (2010) filminde başrolde oynar.

Genco Erkal’ın Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı, Dostlar Tiyatrosu; oyunların yanı sıra zaman zaman düzenlediği tiyatro kursları, koro çalışmaları, çağdaş halk dansları grubu, amatör işçi tiyatrosu grubu gibi etkinliklerle önemli bir kültür ve eğitim merkezi haline gelir.

Yorumlar