Bağlantıda kalın

George Grosz

Asıl adı Georg Ehrenfried Groß olan George Grosz, 1893’te Berlin’de doğmuştur. Berlin’deki Dada akımının önemli üyelerinden ve yeni nesnellik akımının kurucularından olup Berlin’deki yaşamı karikatürize ettiği resim çalışmalarıyla tanınır.

1916 yılında Amerika’ya karşı duyduğu hayranlık ve ölene kadar etkisinde kaldığı James Fenimore Cooper, Bret Harte ve Karl May’in kitaplarından dolayı ismini George Grosz olarak değiştirmiştir. 1933 yılında Amerika’ya göç etmiş sanat çalışmalarını burada sürdürmüştür.

1914 yılında gönüllü olarak askere yazılan Grosz, diğer birçok sanatçı gibi Birinci Dünya Savaşı’nı “tüm savaşları sona erdirecek savaş” olarak görüyordu. kısa sürede yanıldığını anlar, 1915 yılında hastaneye yatırılır ve sonra görevinden alınır. Tekrar göreve çağrılsa da orduya uygun olmadığına karar verilip tamamen ordudan çıkarılır.

Ocak 1919’da Spartaküs ayaklanması sırasında tutuklanan ressam sahte kimlik belgeleriyle kaçmayı başarır. Aynı yıl Alman Komünist Partisi’ne katılır ve 1921 yılında Reichswehr’e zarar vermekle suçlanarak 300 Mark para cezası alır. Ayrıca, Alman toplumu üzerine yazdığı Gott mit uns taşlama yazıları da yok edilir. Kısa bir süre Rusya’da kaldıktan, Lenin ve Trotsky ile tanıştıktan sonra Komünist Parti’den ayrılmaya karar verir. Ayrılmasının nedeni olarak da diktatör otoritelerin her türlüsüne karşı olmasını gösterir.

Hitler iktidara gelmeden bir yıl önce Almanya’yı terk eder. 1933 yılında ABD vatandaşı olan ressam, 1955 yılına kadar Art Students League of New York’ta ders verir. Burada yeni bir başlangıç yapmaya karar vererek tarzını tamamen değiştirir. Sık sık sergiler açtı. Daha önceki çalışmalarını tamamen redederek duygusal romantizm etkisinde nü ve suluboya çalışmalar yaptı.

1959’da ABD vatandaşı olaral geldiği Berlin’de hayatını kaybeder. Hayatıyla ilgili yapılan kısa film George Grosz’ Interregnum Oscar adayı olmuştur.

Eserleri: George Grosz | Galeri

Yorumlar