Bağlantıda kalın

Genel

GEZİ Anmasına Müdahale

Gezi Parkı olayları sırasında yaşamını yitirenleri anmak için meydanda toplanan binlerce insan, yaşamını yitirenler için meydana karanfil bıraktı. Anmaya katılanların artması üzerine, grubun dağılması için polis tarafından birkaç kez anons yapıldı. Bunun üzerine grup dağılmayınca, Gezi Parkı içerisinde ve AKM önünde bekleyen Çevik Kuvvet polisi, grubu dağıtmak için, grubun üzerine yürüdü. Polisin kendilerine doğru geldiğini gören insanlardan bazıları kaçarken, bazıları da ellerindeki ‘karanfilleri’ polise attı. Bu andan itibaren TOMA’lar devreye girdi.

AKM önünde bekleyen bir TOMA, Çevik Kuvvet’in üzerine karanfil atılmasının ardından, tazyikli su sıkarak, grubu İstiklal ve Sıraselviler Caddesi’ne yöneltti. Polis ilk başlarda gaz kullanmasa da bazı Çevik Kuvvet’e bağlı polisler, kendilerine tepki veren göstericilere jop ile müdahale etti.

Polis tarafından Galatasaray Lisesi’ne kadar kovalanan göstericiler, tekrar toplanarak Taksim Meydanı’na yürüdü. Göstericilerin yeniden Taksim Meydanı’na  geldiğini gören polis, bu sefer TOMA ve biber gazı ile müdahale etti.

Yorumlar