Bağlantıda kalın

Gomidas'la Diyalog

Marc Sinan Company, 2015 konser turnesi kapsamında bir Gomidas projesiyle İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.

“Gomidas’la Diyalog” konserinde, Marc Sinan ve ekibine Ermenistanlı duduk sanatçısı Araïk Bartikian ve Ermenistan’ın tanınmış seslerinden soprano Hasmik Harutyunyan da eşlik ediyor.

Daha önce “Hasretim – Anadolu’ya Yolculuk” ve “Dede Korkut – Tepegöz’ün Hikayesi” projelerini hayata geçiren Almanyalı Türk-Ermeni gitarist ve besteci Marc Sinan yeni projesinde, kendi bestelerini Ermeni besteci ve müzikolog Gomidas’ın (1869-1935) ve Ermenistanlı çağdaş besteci Vache Sharafyan’ın besteleri ile buluşturuyor.

İstanbul ve Erivan’da vereceği konserlerde “Gomidas” projesinden bir seçki sunacak olan Sinan, Vache Sharafyan’ın “Gomidas’la Diyalog” eserinin de prömiyerini gerçekleştirecek.

Marc Sinan’ın büyükannesi 1915’te hayatta kalıp Karadeniz bölgesinde, Ermeni komşularının sürgününü kabullenemeyen bir Türk aile tarafından, yetim olarak yetiştirilmiş. Sinan, onun torunu olarak, büyükannesinin kaderini usta Gomidas Vartabed’in bestelerine dayanan çağdaş müziğine yansıtıyor.

Vache Sharafyan da kendi “Diyalog”unu geliştirirken Gomidas’ın kişisel hikayesini kendi bestesine yansıtıyor ve onları en sevdiği Gomidas şarkılarının düzenlemeleriyle birleştiriyor.

Gomidas Vartabed’in “kayıp sesi”ne adanan bu projede bir araya gelen Alman, Türk ve Ermeni sanatçıların ortak amacı ise müziğin gücüyle korkunun üstesinden gelebilmek.

“Gomidas’la Diyalog” konseri, 13 Kasım 2015 Cuma günü, saat 20:30’da Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek, etkinlik biletleri ise Biletix’ten temin edilebilecek.

Sanat yönetmeni & Gitar: Marc Sinan
Duduk & Zurna: Araïk Bartikian
Soprano: Hasmik Harutyunyan

Klarinet: Oğuz Büyükberber
Trombon: Johannes Lauer
Flüt: Sascha Friedl
Perküsyon: Daniel Eichholz
Keman: Ayumi Paul

Yorumlar