Teknoloji

Google Translate güncellemesi Türkçe’yi de kapsıyor

Google Tanslate

Google Tranlate, Neural Machine Translation özelliğini yeni diller için de kullanmaya başladı. Bu diller arasında Türkçe de var.

İstatiksel Makine Öğrenmesi yoluyla farklı dillerde çeviri yapan Google Translate kullanıma açılalı 10 yıl oluyor. Google Translate, 103 dilde çeviri yapacak kadar yaygınlaşmış olmasına rağmen Türkçe de dahil olmak üzere bazı dillerde çok da başarılı olmadı.

Son güncelleme, Google CEO’su Sundar Pichai tarafından Londra’da gerçekleştirilen ‘Google Story’ etkinliğinde duyuruldu. Kelime kelime çeviri ile Google Translate’den doğru sonuçlar alınamıyor olmasından şikayetçi olan kullanıcıları sevindirecek bu yeni güncellemeyle; Neural Machine Translation’ı artık İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce, İspanyolca, japonca, Korece, Çince ve Türkçe olmak üzere tam 8 dilde daha aktif hale getirdiklerini belirten Pichai, ayrıca “Nöral Sistem, bütün cümleleri birer birer çevirmek yerine bir defada çevirerek en yakın çeviriyi bulabilmek için uygun bir dilbilgisi ile insan konuşmasına benzer şekilde yeniden ayarlanıyor ” dedi.

Böylece, her cümleyi anlamak daha kolay olacağından çevrilmiş paragraflar ve makalelerin okunması çok daha kolay hale gelecek. Bu şekliyle, yeni sistemin çeviriyi artık edebiyat çevirisi gibi yapacağını ifade eden Piachi, “Borges’in bir cümlesi, ingilizceye normalde nasıl çevriliyorsa öyle çevrilecek” örneğini verdi.

Tüm dünya nüfusunun 1/3’ini kapsayacak bir güncelleme yapan Google, Google Translation sorgularının da %35’ine böylece daha iyi sonuçlar vermiş olacak. Şimdilik 8 dil ile başlayan Google, Neural Machine Translation tekniğini 103 dilin tamamı için kullanmayı hedefliyor. Bu teknolojinin kullanımını yaygınlaştırmak isteyen Google, Bulut platformu üzerinden Machine Learning API’lerini ve Google Cloud Translation API’yi de ilgililerin kullanımına sunduğunu açıkladı.

Türkçe’nin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Sundar Pichai, 2015’te Google Translate’te Arapça’dan Almanca’ya yapılmış çevirilerin toplam çeviriler içerisinde patlama yaptığına dikkat çekti. Pichai, özellikle büyük insan hareketliliğinin yaşandığı bu dönemde yapılan son güncelleme ile Google Translate’in en çok göçmenlerin işine yarayacağını da vurguladı.

Yorumlar

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı
ataşehir escort