Bağlantıda kalın

Göz seğirmesi neden olur ve hangi hastalıkların habercisidir?

Uzmanlara göre, gözdeki seğirme ayrıca gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi de olabilir. Göz seğirmelerinin sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesinin ciddi göz hastalıklarının işareti olabileceği belirtiliyor.

Göz sık sık seğiriyor ve bu seğirme sizi rahatsız edecek derecede uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar olduğu ekleniyor.

Gözlük takan hastalarda göz seğirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceğine işaret eden uzmanlar, kişinin bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seğirmenin artabileceğine dikkat çekiyor.

Ayrıca göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seğirmesi olabiliyor.

Yorulan göz seğirir
Uzun süre bilgisayara bakmak, çok televizyon seyretmek ve kitap okumak gözü yorabilir, göz aşırı yorulduğunda da tepkisini seğirme ile gösterebilir.

Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmek, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmak, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmek göz yorgunluğuna bağlı göz seğirmelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmanın faydalı olur.

Hemen doktora başvurun
Göz seğirmesinin ciddiye alınması konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, görüldüğünde hemen doktora gidilmesi gereken belirtileri şöyle sıralıyorlar: Göz seğirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse, yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa, seğirme, göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa, göz kapağında düşüklük olursa.

Yorumlar