Bağlantıda kalın

Gözaltına Alınanlar Serbest

Emek Sineması’nın yıkılmaması için yapılan gösteri sırasında gözaltına alınan dört kişi serbest bırakıldı. Emek Bizim, İstanbul Bizim İnisiyatifi de Emek’in yıkılmasının kentsel dönüşümden ayrı düşünülemeyeceğini vurguladı, söz haklarının gasp edildiğini belirtti.

İstanbul Beyoğlu’nda, Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı yapılan gösteride, polisin sinemanın sokağına girmek isteyen göstericilere gaz ve tazyikli suyla saldırdığı esnada gözaltına alınan dört kişi Özgür İpek, Hazar Berk Büyüktunca, Mehmet Ferit Aka ve sinema yazarı Berke Göl serbest bırakıldı. Dört kişi bugün Çağlayan Adliyesi’nde ifade verecek.

Beyoğlu karakolunun önünde arkadaşlarını bekleyen kalabalığa ise, bekleme sürecinde kentsel dönüşümün Beyoğlu’ndaki sonuçlarından etkilenen İnci Pastanesi’nden profiterol gönderildi.

Kentsel dönüşüm

Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi de dün gece saat 22.00 civarında İstiklal Caddesi’nde bir açıklama yaptı.

Emek Sineması’nın alışveriş merkezine çevrilmesiyle kentsel dönüşüm ve yerinden edilmeler arasındaki ilişkiye değinilen açıklamada, İstanbulluların söz hakkının gasp edilmeye çalışıldığı belirtildi.

“Emek Sineması’nın alışveriş merkezine çevrilmesi, kentsel dönüşüm ayrı düşünülemez.

“İstanbul halkının yaşadıkları şehirle ilgili tüm söz hakkını gasp etmeye çalışan dönüşümün vardığı nokta bu sert müdahale oldu.  

“Fakat Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi’nin dile getirdiği itiraz susturulamayacak. Mahallelerimiz, evlerimiz ve Emek Sineması bizimdir, halka aittir.

“Yasaklı 1 Mayıs’ın kutlandığı, kuşaklara ev sahipliği yapan Emek Sineması sermayeye teslim edilemez.

“Kaybettiğimiz her alan bizler için bu şehri yaşanmaz kılıyor. Yaşamlarımız ve yaşam alanlarımız için sürdürdüğümüz barışçıl ve demokratik mücadelede böyle şiddetli müdahalelerle karşılaşsak da geri adım atmayacağız. “
Polisin sert müdahalesi

Açıklamada polisin demokratik bir eylemi ‘kanun dışı’ ilan ettiğinin belirtildi ve polisin kamuya ait bir sokağı geçişe kapatmaya hakkı olmadığı ifade edildi.

Beyoğlu’ndaki eylem esnasında polisin tavrına da değinildi.

“Emek Bizim, İstanbul Bizim İnisiyatifi’nin 7 Nisan 2013 tarihinde sinema sanatçılarının geniş katılımıyla düzenlediği eyleme polis gaz ve tazyikli su sıkarak saldırdı.

“Kültür Bakanı Ömer Çelik’in ‘Yıkmıyoruz,  bir tek çivisine bile dokunmuyoruz’ dediği Emek Sineması’nın girişine geçen hafta yapılan eylemin ardından çelik kapı takıldı.

“Geçen hafta binaya giren eylemciler Emek Sineması’nın viraneye çevrildiğini gözlemlemişti.  Bugün yapılan eylemde ise, sinema sanatçıları Emek Sineması’nın sokağına girmek ve binanın durumunu yakından görmek istediler.

“Sokağın girişinde polis barikatıyla karşılaşan eylemciler barikatının açılmasını talep ettiler.

“Aralarında dünyaca ünlü yönetmen Costa Gavras’ın da olduğu sanatçılar ve yönetmenler Emek Sineması’nın kamuya ait olduğunu ve İstanbul’un bir alışveriş merkezine daha ihtiyacı olmadığını beyan ettiler.

“Halka karşı sermayeyi koruyan polis barikatı açılmadığı gibi eylemciler polis güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaştı.  Gaz ve tazyikli suyla saldıran polis, İstiklal Caddesi’ni savaş alanına çevirdi.”

Kaynak: BİA Haber Merkezi – İstanbul

Yorumlar