Bağlantıda kalın

Grip-in projesi üzerine konuşma

Hüseyin Bahri Alptekin arşivini yeniden yorumlayan Grup Grip-in üyeleri Ali Cindoruk, Eray Makal ve Erhan Muratoğlu, SALT Galata’da proje üzerine konuşacaklar.

Hüseyin Bahri Alptekin’in 1991’de, tasarım öğrencileri Ali Cindoruk, Eray Makal ve Erhan Muratoğlu’yla kurduğu Grup Grip-in Kolektifi, sanatçının arşiv ve kitaplarından oluşan koleksiyonunu yorumladı. SALT Galata’da yer alan Dizin ve Dolaşım: Driftmentary adlı proje kapsamında, Hüseyin Bahri Alptekin Arşivi dizini bir metin dökümüne dönüştürüldü. Bu dizin ile Alptekin’in bilgi ve sanata yaklaşımı arasında bağlantılar kurmayı amaçlayan mekânsal müdahaleler gerçekleştirildi. SALT Galata’daki Kafe’de oluşturulan dizin arşivin bütününü temsil ederken, SALT Araştırma’da sergilenen obje ve imgeler dizin ve arşiv arasındaki ilişkileri inceliyor.

Kolektif üyeleri, SALT Galata’daki konuşmada, projenin oluşum sürecinin yanı sıra, Alptekin’in sıklıkla işlediği dolaşım, heterotopya, metinlerarasılık, temellük (kendine mal) etme gibi kavramlarla ilişkisini anlatacaklar.

Ali Cindoruk, İstanbul ve New York’ta komisyon, kolektif ve inisiyatif bazlı disiplinlerarası üretim ve tasarım çalışmaları yürütüyor.
Eray Makal, çalışmalarını 12punto tasarım ofisinde sürdürüyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve GQ Türkiye’nin kreatif direktörüdür.
Erhan Muratoğlu, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde yarı zamanlı olarak ders veriyor. Dijital sanat ve kültür üzerine çalışan NOMAD’ın kurucularından ve “ctrl_alt_del” işitsel sanat projesinin organizasyon komitesi üyesidir.

Görsel: SALT Galata’daki Dizin ve Dolaşım: Driftmentary projesinden
Fotoğraf: Cem Berk Ekinil (2013)

Etkinlik: Grup Grip-in Kolektifi

Adres: SALT Galata, Bankalar Caddesi 11, Karaköy-İstanbul

Yorumlar