Bağlantıda kalın

Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo's Nest

Milos Forman’ın yönettiği 1975 yapımı Guguk Kuşu, başlangıçta sadece McMurphy’nin(Jack Nicholson) hikayesi gibi görünse de, kendisi dışındaki diğer kaçakların da dahil edildiği, otoriter kurumlarla bireyler arasındaki ilişkileri irdeleyen bir film…

McMurphy ilk sahnede düzen bozucu bir profil olarak kendini ele vermiş ve hapishaneyle akıl hastanesi arasındaki tercihini deli rolü yaparak belirlemiştir. Anı yaşayan, yaşamdan zevk alan etken bir karakter, aynı zamanda da iyi bir gözlemcidir. Diğer taraftan birer adı olmasa da klinik olarak eşdeğer tutulduğu hastalar vardır fakat bu kişilerin deli olmaktan çok, içine kapanık özgüveni olmayan, sosyal ve bireysel birer edilgen olduklarını gözlemlemesiyle gelişir filmin örgüsü. Mcmurphy bu hastalarla kurduğu ilişkide özel bir çaba sarfetmez, tam tersi onlara “normal” gözüyle bakıp, kolay bir şekilde arkadaşlık ilişkisi kurar.

Dikkat çeken karakterlerden biri ilan hemşire Racthed(Louise Fletcher) ise amaçladığı karşıtlığı ve nefreti net bir şekilde hissettirmiş, otoritenin beden giymiş halidir, ayrıca da iyi bir “hafıza tazeleyicisi”dir.

Filmin bir diğer ana karakterlerinden biri olan Billy Bibbit(Brad Dourif), saflığın getirdiği özgüvensizliği uç boyutta yaşayan, annesi tarafından defalarca yenilmiş ve öldürülmüş biridir.

Ve Chief(Will Sampson)… Filmin başlangıç sahnelerinde fiziksel anlamdaki heybeti ve gücü dışında çok on planda olmayan suskun, McMurphy gibi “deli”yi oynayan biridir. Kontak noktalarından biri de filmin ortalarına doğru bu oyunu oynadıklarının farkına varmalarıdır.

Genel olarak, özgürlüğü yaşamak yerine sistemin otoriteyle dayattığı kuralları var bu insanların ve kontrollerinin sağlandığı bu düzenin sarsılmaması gerekmektedir çünkü onlara göre iyi olan budur… Sorgulamaktan uzak çoğunlukla red edememe halindedirler ve böyle bir girişimde bulunmaları durumunda daha çok grup terapisi sırasında küçük ölçekli hatırlatmalarda bulunulur, bu hatırlatmalar da yetmezse devreye elektroşok uygulaması girer. Hastanedeki idari personelden sağlık personeline ve hatta hizmet personeline kadar el birliğiyle sindirme, eritme, yok etme politikası sürdürülmektedir.

Yorumlar