Bağlantıda kalın

Genel

Gülay Semercioğlu: Walking on the Wire

Walking on the Wire ışık, perspektif, derinlik ve renk algılarımızla oynayan sanatçı Gülay Semercioğlu’nun yeni çalışmalarını izleyiciye sunuyor… Semercioğlu’nun parlak ve pürüzsüz yüzeylerinin ışığı nasıl aldığını, eğdiğini ve kırdığını göstermek için, Pi Artworks İstanbul kararıyor ve işler loş denilebilecek bir ortamda sergileniyor.

Bu sergide şasiler yüzeyde var olan formlarla uyumlu hale gelmiş. İçerinin artık dışarıya müdahele etmesi gibi algılanabilir bir durum bu. Sadece dikdörtgen, kare veya daire biçimine sahip taşıyıcı yüzeyler olmaktan çıkıp kendi formlarını buluyorlar. Bu da eserlerin günbe gün daha bir heykelsi duruma ilerlediğini gösteren bir işaret gibi. Daha önceleri üç boyutlu bir etkiye sahip yüzeylere sadece taşıyıcılık görevi gören şasiler artık işin bir parçası ve kuvvetli bir elemanı durumunda.

Walking on the Wire’ ın çıkış noktası ise hücreler. Bu organik yaşam biçimi sanatçının hayatını anlatabilmek için kullandığı bir metafor. “Bütün olmaya çalışırken bölünüyorum bazen bölünemiyorum, bu süreçler acı verebiliyor, acı bir süre sonra yerini bölünmüş olmanın ortaya çıkardığı enerji ile yenilenmiş bir his de yaratabiliyor, bu böyle sürüp gidiyor.” diyor Gülay Semercioğlu.

2000’ lerin başına kadar tuval resmi yaptı Gülay Semercioğlu. Tuvalin yerini sert, ahşap çerçeveler, boyanın yerini de özenle eğrilmiş teller almış olmasına rağmen çalışmaları hâlâ resimden besleniyor. “Bütün mücadelem ışıkla ve onu nasıl kontrol edebileceğimle ilgili – sanat tarihi boyunca ressamların hep göğüs gerdiği bir mesele” diyor. “Bir ressam eserinde neyi yapmak istiyorsa, ben de aynısını benzer bir duyguyla, tellerle yapmayı deniyorum.”

Ahşap bir fona nizami bir biçimde yerleştirilmiş bir dizi küçük vidanın etrafında özenle birleştirilen, kilometreler uzunluğunda, ince, renkli ve emaye kaplı gümüş telleri içeriyor işler. Saç telinden birazcık daha kalın olan bu teller, tekrar ve tekrar iyice gerilerek beraberce vidalara geçiriliyor, birbirinin üstüne biniyor ve sonunda kaskatı bir metalik örgü oluşturuyor.

Sanatçının “Bir cambazın ipte yürümesi ne kadar heyecanlı ise bir o kadar da riskli, ama hayatta öyle; risk olmadan heyecan, heyecan olmadan risk olmuyor.” Şeklinde tanımladığı ve üç boyutlu bir galeri deneyimiyle sunduğu Walking on the Wire sergisi 10 Mayıs – 28 Haziran 2014 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul’da izlenebilir.

Yorumlar