Bağlantıda kalın

Günnur Özsoy sergisi: “Costa Mea”

Günnur Özsoy, 5 Aralık 2015 – 3 Ocak 2016 tarihleri arasında “Costa mea” isimli yeni sergisiyle Pg Art Gallery’de izleyici karşısına çıkıyor. Sanatçı, bu sergide tasarım eğitimi ve altyapısından gelen minimal yaklaşımını, boşluk, mekan ve bütünsellik ilişkisi üzerine kurguladığı öznel meseleler ile buluşturuyor.

Günnur Özsoy, hem kavramsal hem biçimsel anlamda tümden gelerek birbirine bağlanan parçalar yarattığı çalışmalarında, kendi içine döndüğü her anın enerjisini heykelin kıvrımlarına döküyor. Eserlerin kadın bedeni özelinde izler taşıyan dinamik yapısı, sanatçının öznel referanslarla pekiştirdiği ifade biçimine eşlik ediyor. Latince kaburgam manasına gelen “costa mea” isimli iş, hem bütünlüğü kasten bozulmuş bir kütlenin imgesel gücünü yansıtıyor hem de bilinçaltımızda güncelliğini koruyarak edebiyattan sanata çeşitli disiplinlere ilham olmuş bir yaradılış mitini yeniden yorumluyor. Asılı halde duran heykeller ise kendi etraflarında dönüş hareketiyle görsel algımızı ele geçiren doğal bir çekim kuvveti yaratıyor. Böylece görünür olanla yetinmeyip kavramsal olana ulaşmak isteyenleri, anlam sınırlarından içeri davet ediyor.

Sanatçı sağlam, pürüzsüz, parlak ve ışıldayan yüzeylere sahip heykellerine, görünen niteliklerin aksini yansıtan anlamlar yüklüyor. Yumuşak formların hakimiyetiyle kendini ele veren bu katmanlar, kırılgan, parçalanmış ancak dağılmamış bir bütünün ayakta kalma mücadelesini çağrıştırıyor.

Tek bir izlek altında çok katmanlı yönelimler ortaya koyan Günnur Özsoy’un, heykel sanatına dair geleneksel algıları ters köşeye yatıran çizgidışı tutumu, parçalanmışlık kavramına, olgunun özüne aykırı bir bakış açısı getiriyor.

GÜNNUR ÖZSOY
1969 Ankara doğumlu sanatçı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Harrow College of the Polytechnic of Centre London Silver Work and Jewellery Bölümü’nde eğitimini tamamladı. Sanatçı, 1993 yılından bugüne yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel ve grup sergisine katıldı.

Yorumlar