Bağlantıda kalın

Hale Güngör Oppenheimer, Yedek Parça

Hale Güngör Oppenheimer‘ın kişisel sergisi “Yedek Parça“, 1 – 31 Mart tarihleri arasında PG Art Gallery’de.

Yaşamının neredeyse yarısını anavatanından uzakta, anadilini konuşmadan ve “yabancı” statüsünü taşıyarak geçirmiş olan Hale Güngör Oppenheimer’ın işlerinde, aidiyet veya yabancılaşmanın yanısıra bir yuvanın nasıl yeniden kurulabileceğine dair sorular su yüzüne çıkıyor. Sanatçının kolajları, huzursuzluk ve rahatlık hislerini kültürel bir çerçevede sorgularken, göçmenlik olgusunu kolajın kendisiyle örtüştürüyor. Güngör Oppenheimer, kolajı sadece bir malzeme olarak değil, parçalanmış ve zaman zaman absürd bir hal alan bilinçaltının bir ürünü olarak sunuyor.  

Sanatçı ve yazar Svetlana Boym’un dediği gibi, “Terk edilen ev ve uzakta kurulan ev bazen kabul etmek istediğimizden daha fazla ortak noktaya sahiptir. Bir göçmenin şiddetle koruduğu evinden uzaktaki seyyar ev, onun kültürel anavatanının izini muhafaza eder.” Göçmenin yeniden yaratılmış konutu uzakta kurulmuş bir evden ve uzun süredir hayal ve idealize edilerek zihinde başkalaştırılmış olan anavatanından farklı olan yeni birşeye dönüşmüştür. O artık iki ütopyanın bileşmiş tek halidir.

“Yedek Parça”da görülebilecek yeni işlerinde Hale Güngör Oppenheimer, tuvalin ham halini açıkta bırakarak boşluğu ve henüz inşa edilmemiş olanı, çalışmalarının temel bir ögesi haline getiriyor.

Sergiden: Yedek Parça | Galeri Maroon

 

Hale Güngör Oppenheimer:

1981’de Adana’da doğan sanatçı, çocukluğunun büyük kısmını İsviçre’nin küçük bir kasabasında geçirdikten sonra 1989’da İstanbul’a döndü. 2004 yılında Parsons School of Design Paris’ten, 2009 yılında Pratt Institute New York’tan güzel sanatlar ve resim diplomalarıyla mezun oldu. Sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını 2010 yılında taşındığı Stockholm’de sürdürüyor.

Yorumlar