Bağlantıda kalın

Genel

Haneke Hakkında Her Şey

İstanbul Modern Sinema, 28 Şubat – 14 Mart 2013 tarihleri arasında Avrupa sinemasının en büyük çağdaş yönetmenlerinden Michael Haneke’nin tüm filmografisini sunuyor.

Goethe Enstitüsü, Avusturya Kültür Ofisi ve Fransız Kültür işbirliğiyle gerçekleşecek programda, Michael Haneke’nin televizyon filmleri ve 2012 Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ile dönen, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” de dahil beş Oscar adaylığı bulunan Aşk’ın da aralarında bulunduğu sinema filmleri gösterilecek.

Avusturyalı yönetmen, 1974 yılında yaptığı ilk filmi Liverpool’dan Sonra ile başlayan televizyon kariyerinde 11 uzun metraj çekti. 1989’daki ilk sinema filmi olan ve sonraki filmlerinin de şablonu hale gelen, susturulmuş duyguların katı şiddetle sonuçlandığı Yedinci Kıta’da rahatsız edici bir aile portresi çizdi. Haneke, bu orta sınıf mutlu aileyi daha sonra çok daha büyük bir işkenceye tabii tuttu ve sinemanın şiddetine olan takıntısını 1997 yılında Ölümcül Oyunlar ile perçinledi.  
 
Programda Haneke’nin toplam 21 filminin yanı sıra 28 Şubat Perşembe günü, “A Companion to Michael Haneke” isimli kitabın yazarı Roy Grudmann ve bu yıl Altın Portakal’da “En İyi Film” seçilen Güzelliğin On Par’ Etmez filminin yönetmeni, aynı zamanda Haneke’nin de öğrencisi olan Hüseyin Tabak’ın katılacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

Yorumlar