Bağlantıda kalın

Genel

Hayal İncedoğan sergisi: Leylak Şarabı

Hayal İncedoğan’ın “Leylak Şarabı” adlı kişisel sergisi 12 Mart – 12 Nisan tarihleri arasında ArtON İstanbul’da görülebilir.

Eserlerinde edebiyat, çağdaş Rock müziği ve botanik gibi farklı unsurlara ait kökler barındıran İncedoğan, ilk sergisinde olduğu gibi bu yeni eser dizisinde de görselliğin müzikalitesi ve sanat yapıtlarının yarattığı duygusal iklim karşısında izleyicinin alacağı tavrı gözeten bir deneysellik ve duyarlılığı yansıtıyor. İncedoğan’ın; bünyesinde aşktan kaynaklanan ve pek az kimsenin yüzleşebildiği ‘duygusal şiddet’i de barındıran yeni kişisel sergisi, fedakârlık, sadakat ve yalnızlık gibi, özveri ve kendine dürüstlük gerektiren türlü konuları, farklı malzemeler ile ele alması bakımından da içeriğinden taşıyor ve kolektif bir sorgulama deneyimine bürünüyor.

Sergi bir anlamda, aşkın izleyicide yarattığı ‘duygusal iklim değişikliği’ karşısındaki tavrımızı görselleştirmek ve işitebilmek için, plastik anlamda alternatif bir çeşitlilik sunuyor. Fotoğraf, tuval, neon, ayna ve video yerleştirme gibi pek çok elemanın belli bir armoni ve ruhsal mimarî kaygı ile yer aldığı serginin özünü, 1950 yılında James Shelton tarafından bestelenmiş ve bugüne kadar Jeff Buckley ile Nina Simone ve Susan Boyle ile Eartha Kitt gibi efsanevi sesler tarafından da yorumlanan aynı adlı romantik şarkı oluşturuyor.

Yapıtlarında; bireysellikten sapmayan bir doğrultuda ‘duygusal-gerçekçi’ bir tavır gözeten Hayal İncedoğan, bu sergisi için edindiği ilham kaynaklarından diğerini ise, kendisinin de yetiştirdiği ve Sukulent adı verilen dikensiz kaktüs türlerinin birinden alıyor. Atmosferiyle bir serayı andıran, ışığı ve karanlığı aynı ortamda gözeten sergide bu yönüyle, sanatçının söz konusu bitkiden yola çıktığı, hepsi farklı, bir bakıma kaleydoskopik bir fotografik imaj dizisinin yanı sıra, ‘Leylak Geçidi’ni görselleştirdiği, Art-Nouveau lezzetindeki bir yağlıboyası ve yine kendi el yazısını değerlendirdiği edebî metinler üzerinden hazırladığı neon işleri de ilk kez görülebilecek.

Kişiselliğin kadınlık, yalnızlığın insanlıkla kesiştiği ‘Leylak Şarabı’ sergisinde, insanlık tarihi kadar eski bir fenomen olan aşkın karanlık tarafına bakmaya dair cüretkâr bir toplu bakış tecrübesini paylaşan İncedoğan, sergiyle aynı adı taşıyan bir video dizisinin ilk halkasıyla da ortaya çıkan bu seçkisi ile hayata dair kırılganlığımızın, kaybedilmemesi gereken insanî bir değer olduğunu yeniden vurgulamayı diliyor.

İncedoğan yapıtlarında, müzikte farklı isimlerin kitlelere mal olmuş eserlerinin ‘cover’ başlığı altında yeniden yorumlanmasına benzer biçimde, müziğin taşıdığı duygusal ve entelektüel potansiyelden faydalanıp yeni boyutlara kapı aralayan plastik ‘cover’ / göndermeleriyle dikkat çekiyor.

İncedoğan’ın sergisi ve sanatsal üslubu hakkında, eleştirmen Evrim Altuğ ile gerçekleştireceği sanatçı konuşması 22 Mart Cumartesi günü saat 14:30’da Art ON İstanbul’da gerçekleşecektir.

Hayal İncedoğan:

1980 yılında İzmir’de doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. 2007 yılında New York School of Visual Arts Üniversitesi’nde burslu olarak katıldığı programla yeni medya alanında bir proje sunarak bir ‘open studio’ sergisi hazırladı. 2005 yılından bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Temel Sanat Eğitimi Bölümü’nde asistanlık yapmaktadır. Çalışmaları ABD, Almanya, Finlandiya, İspanya ve Macaristan gibi ülkelerde çeşitli müze ve kurumlarda gösterildi. Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Sanat Koleksiyonu, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi Koleksiyonu, Hüma & Nahit Kabakçı Koleksiyonu, T.C Dışişleri Bakanlığı Koleksiyonu ve bazı özel koleksiyonlarda işleri bulunmaktadır.

Tarih     : 12 Mart 2014
Mekan   : artON İstanbul
Adres    : 
Şair Nedim Caddesi No: 4 34307 Akaretler Beşiktaş, İstanbul

Yorumlar