Bağlantıda kalın

Edebiyat

Hobbit (Resimli)

J.R.R. Tolkien’in ünlü eseri Hobbit, Alan Lee’nin kitap için özel olarak çizdiği illüstrasyonlarla zenginleşti.

İngiliz Edebiyatı Profesörü olan Tolkien yaklaşık yetmiş yıl kadar önce yazdığı bu kitapla insanlar ilk defa hobbit denen varlıklarla karşılaşır. Cücelerden daha kısa boylu olan hobbitler yemeğe, içmeğe ve eğlenmeğe düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir topluluk. Ta ki büyücü Gandal onları ziyaret edene kadar. Kitap diğer hobbitlerden hiçbir farkı olmayan Biblo Baggins’in fantastik maceralarından oluşuyor.  

Biblo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, onların hazinesini kötü ejderha Smaug’dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Biblo kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar.

Aslında çocuklar için yazılan Hobbit çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60’ların asi gençliğinden büyük ilgi görür. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederel Yüzüklerin Efendisi’ni yaratır. İki kitap da fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer almaktadır.

Yorumlar