Bağlantıda kalın

Genel

İFF Yarışmalar Başladı

Festivalin, Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları kapsamında bu yıl da Türkiye ve dünya sinemasından özgün yapımlar Altın Lale Ödülü için yarışıyor. Festivalin ikinci haftasında jüri ve izleyici karşısına çıkan filmlere ödülleri, 14 Nisan Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek kapanış töreninde takdim edilecek.

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) bu yıl da İstanbul Film Festivali kapsamında Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan birer filme FIPRESCI Ödülü takdim edecek. Avrupa Konseyi’nin katkılarıyla 7 yıl önce, yalnızca İstanbul Film Festivali kapsamında verilmeye başlayan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE (Film Award of the Council of Europe) bu yıl da, “Sinemada İnsan Hakları” bölümündeki bir filme gidecek. Festivalde bu yıldan itibaren, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü verilecek. Ayrıca festivalde her yıl olduğu gibi Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan birer filme Radikal Halk Ödülü verilecek.

Altın Lale Uluslararası Yarışma

32. İstanbul Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışma” bölümünde festivalin büyük ödülü Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da bir edebiyat eserinden uyarlanan 13 film yarışıyor. 

32. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nin başkanlığını Peter Weir üstleniyor. Weir’ın yanı sıra jüride Berlin Film Festivali’nde Teddy Ödülü’nü kazanan, festivalin “Dünya Festivallerinden” bölümünde gösterilecek In The Name Of / …Adına filminin yönetmeni Malgoska Szumowska, yönetmen Sebastian Lelio, İranlı oyuncu Simin Fatemeh Motamed Arya ve Screen International dergisi sinema yazarlarından Mark Adams yer alıyor.

Altın Lale Uluslararası Yarışma’da ödül için bu yıl jüri karşısına çıkan 13 film şöyle:

– The Butterfly’s Dream / Kelebeğin Rüyası / Yılmaz Erdoğan
– Lifelong / Hayatboyu / Aslı Özge
– Camille Claudel 1915 / Bruno Dumon
– A Late Quartet / Son Konser / Yaron Zilberman
– Foxfire / Can Ateşi / Laurent Cantet
– What Richard Did / Ne Yaptın Richard? / Lenny Abrahamson
– Nairobi Half Life / Yarım Kalan Hayat / David Tosh Gitonga
– It’s All So Quiet / Her Şey O Kadar Sessiz Ki / Nanouk Leopold
– Closed Curtain / Perde / Cafer Panahi ve Kamboziya Partovi
– The Attack / Saldırı / Ziad Doueiri
– Dead Europe / Ölü Avrupa / Tony Krawitz
– House With A Turret / Kuleli Ev / Eva Neymann
– Student / Öğrenci / Darezhan Omirbayev

Altın Lale Ulusal Yarışma

Festivalde Türkiye’den, yapımı 2012–2013 sezonunda tamamlanmış filmlerin bir araya geldiği “Türkiye Sineması” bölümünde “Ulusal Yarışma”nın yanı sıra “Yarışma Dışı”, “Belgeseller” ve “Yeni Türkiye Sineması” başlıkları altında 31 film gösteriliyor.

Altın Lale Ulusal Yarışma’da ödül için bu yıl 10 film jüri karşısına çıkıyor. Yarışmadaki 6 film dünya, 2 film ise Türkiye prömiyeri yapıyor.

“Ulusal Yarışma” jüri başkanlığını, Türkiye sinemasının usta yönetmenlerinden Tayfun Pirselimoğlu üstleniyor. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ressam Komet, oyuncu Nihal Yalçın, Montpellier Uluslararası Akdeniz Filmleri Festivali Direktörü Jean-François Bourgeot ve Cine+Club, Classic&Star ve Famiz kanallarının direktörü Bruno Deloye. Jüri festivalde, En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek. Onat Kutlar anısına ise Jüri Özel Ödülü verilecek.

“Ulusal Yarışma” bölümünün filmleri şöyle:

– Özür Dilerim / Cemil Ağacıkoğlu (Dünya prömiyeri)
– Yozgat Blues / Mahmut Fazıl Coşkun (Dünya prömiyeri)
– Saroyan Ülkesi / Lusin Dink (Dünya prömiyeri)
– Kelebeğin Rüyası / Yılmaz Erdoğan
– Köksüz / Deniz Akçay Katıksız (Dünya prömiyeri)
– Karnaval / Can Kılcıoğlu (Dünya prömiyeri)
– Hayatboyu / Aslı Özge (Türkiye prömiyeri)
– Sen Aydınlatırsın Geceyi / Onur Ünlü (Dünya prömiyeri)
– Soğuk / Uğur Yücel (Türkiye prömiyeri)
– Devir / Derviş Zaim

FIPRESCI Ödülü

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) bu yıl da İstanbul Film Festivali kapsamında Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan birer filme FIPRESCI Ödülü’nü takdim ediyor. Başkanlığını Hollanda’dan Dana Linssen’in yapacağı FIPRESCI Jürisi’nde Avustralya’dan Lesley Chow, İsveç’ten Jon Asp, Kanada’dan Guilhem Caillard ve Türkiye’den Berke Göl ile Burcu Aykar yer alıyor.

Radikal Gazetesi Halk Ödülü

İstanbul Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan birer filme Radikal Halk Ödülü verilecek. Radikal Halk Ödülü’nü alacak iki filmi, festival izleyicileri, festival sinemalarında yer alan Radikal kutularına oy atarak belirleyecekler. Oy kullananlar arasında çekilecek kura sonucunda çeşitli ödüller sahiplerinin olacak. Büyük ödülü kazanacak şanslı izleyici, Radikal Gazetesi’nin davetlisi olarak Berlin Film Festivali’ni izlemek üzere yurtdışına gidecek.

Sinemada İnsan Hakları: Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE

Avrupa Konseyi’nin katkılarıyla 7 yıl önce, yalnızca İstanbul Film Festivali kapsamında verilmeye başlayan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE (Film Award of the Council of Europe) bu yıl da “Sinemada İnsan Hakları” bölümündeki bir filme verilecek. Yarışmada insan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilinç yaratan, konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan 10 filmin gösterileceği “Sinemada İnsan Hakları Bölümü”nden seçilecek filmin yönetmenine ödül verilecek.

FACE Jürisi’nin başkanlığını, geçen yıl Crulic–The Path Beyond / Crulic–Öteki Tarafa Yolculuk adlı filmi ile İnsan Hakları Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü alan Anca Damian üstleniyor. Jüride ayrıca, State 194 / 194. Devlet filmi festival programında yer alan yönetmen Dan Setton, Eurimages Genel Sekreteri Roberto Olla ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuki İşler Yönetmenliği Direktörü Philippe Boillat yer alıyor.

Sinemada İnsan Hakları: Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE” bölümünün filmleri;

– F Type Film / F Tipi Film / Ezel Akay, Barış Pirhasan, S. Süreyya Önder, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, İnan Altın, Vedat Özdemir ve M. İlker Altınay
– Mold / Küf / Ali Aydın
– Inch’allah / İnşallah / Anaïs Barbeau-Lavalette
– A World Not Ours / Dünya Bizim Değil / Mahdi Fleifel
– The Patience Stone / Sabır Taşı / Atiq Rahimi
– One Night / Bir Gece / Lucy Mulloy
– Circles / Kesişen Hayatlar / Srdan Golubovic
– The Rocket / Roket / Kim Mordaunt
– An Episode in the Life of an Iron Picker / Bir Hurdacının Hayatı / Danis Tanovic
– Jiseul / Muel O

Seyfi Teoman Anısına: Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

İstanbul Film Festivali’nde bu yıldan itibaren, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına da bir ödül veriliyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ne, festivalin Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları’nın yanı sıra, “Türkiye Sineması” bölümünde yer alan “Yarışma Dışı” ve “Yeni Türkiye Sineması” kuşakları ile “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde gösterilen Türkiye yapımı tüm ilk filmler aday olabiliyor.

 

Yorumlar