Dünya

İki ülkeyi savaşın eşiğine getiren ada: Migingo

migingo-3

Migingo, Kenya’daki Victoria Gölü’nde bulunan ve iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren, nüfus yoğunluğu benzersiz olan bir ada. Bu minicik ada aynı zamanda Uganda ve Kenya’yı savaşın eşiğine getiren sebeplerden biri.

Afrika’nın en büyük gölü olan Victoria’nın ortasında bulunan Migingo Adası, bir futbol sahası kadar bile olmayan hatta sahanın yarısı büyüklüğünde olduğu belirtilen küçük bir ada. Dünyanın en küçük adalarından Migingo’da son sayıma göre 1500 kişi yaşıyor. Metrekareye düşen insan sayısına bakıldığında, dünyanın en kalabalık adası olma unvanına da sahip. Bu ufacık ada, küçük yüzölçümüne rağmen 131 eve ve yaklaşık 1500 kişilik nüfusa sahip. Demir Örgü olarak adlandırılan Migingo adasına bu lakabı kazandıransa tüm adayı kaplayan teneke evler.

migingo

Victoria Gölü’nün ortasında bulunan bu adada, ahşap kulübelerde ve teneke kaplı el yapımı barınaklarda hayatlarını sürdürmeye çalışan insanlar için gelir kaynağı balıkçılık. Öyle ki bu adanın bir günde balıkçılara sağladığı gelir nedeniyle iki ülke ada topraklarının kendisine ait olduğunu ileri sürdü. Resmi kaynaklar Migingo Adası’nın Kenya’ya ait olduğunu gösteriyor. Ancak bir süre önce Uganda, Migingo adasının kendi topraklarına ait olduğunu ileri sürdü.

Bu karışıklık, Victoria Gölü’nün Tanzanya, Uganda ve Kenya topraklarında bulunmasından kaynaklı. Adanın kendi toprağı olduğunu belirten Kenya ve Uganda, kendi bayraklarını adaya dikme yarışına girdi. Metrekareye düşen insan sayısına göre dünyanın en kalabalık adası olarak bilinen Migingo Adası’nda son olarak Kenya bayrağı asıldı.

Yorumlar

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı
ataşehir escort