Bağlantıda kalın

Genel

İMOGA Koleksiyon Sergisi

Türkiye’nin önemli sanat profesörlerinden Süleyman Saim Tekcan’ın kurucusu olduğu, Türkiyenin ilk çağdaş ve özgün baskı atölyesi ve grafik sanatlar müzesi İMOGA, “Koleksiyonlar Sergisi” ile Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşuyor. Adem Genç, Adnan Çoker, Adnan Turani, Engin İnan, Ferruh Başağa, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Burhan Doğançay gibi önemli sanatçıların eserleri yer alacağı ve 24 Şubat tarihinde başlayan sergi 21 Mart’a kadar izlenebilir.

İMOGA:
Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul’da Avrupa sanatının gelişmesi 19.yy’da, Türkiye’nin ilk sanat okulu olan Mektep-i Sanayi-i Nefise’nin kuruluşuyla başlamış, 1930’lu yılların sonlarında Paris’ten, resim bölüm başkanlığına getirilen Leopold Levy, burada kurduğu gravür atölyesinde, bugünün çok önemli gravür sanatçılarını yetiştirmiş ve Türkiye’de özgün baskı sanatının gelişmesindeki ilk tohumları serpmiş.

Devam eden zamanda Türkiye, 1900’lü yılların ikinci yarısına doğru tanıştığı dünya standartlarındaki “özgün baskı resim” kavramına, pek çok faktörün de bir araya gelmesi ile daha yoğun biçimde yakınlık ve bilinç kazanmış. Bu dönemden itibaren uluslararası özgün baskı bianellerine katılan ve bu alanda Türkiye dışında da özgün baskı konusundaki üretimleri takip eden, iletişim kuran, eğitim ve Türkiye’de özgün baskı resim alanındaki üretimin ve izlenimin oluşması, yerleşmesi ve üretimini bu alanda yoğunlaştıran, uzmanlaştıran sanatçı ve eğitimciler kazanılmaya başlanmış.

Türkiye’de ve dünyada bugün geldiği noktada çağdaş bir kurumsal model olarak kabul edilen IMOGA’nın temelleri 1974’te mütevazi bir sanatçı atölyesi olarak atılmış ancak geçen otuz sene içinde dünya standartlarında bir nitelik ve nicelik kazanarak bir müzeye dönüşmüş.

 

Yorumlar